Дан Војске Србије
У знак сећања на почетак Другог србског устанка 23. априла 1815. године данас се обележава Дан Војске Србије. Иако војнички није значајан Други србски устанак означио је прекретницу у формирању модерне српске државе, а тиме и војске.
Договор који је после краћих сукоба постигао Милош Обреновић означио је почетак дуготрајне борбе за стварање српске државе, прво аутономне, а затим и независне.
Једна од првих институција која је настала у Србији после Другог србског устанка била је војска.
Зачеци формирања војних јединица сежу у период од 1830. до 1836. године, а први закон о војсци донет је 1838. године и звао се "Закон о устројству гарнизоног војинства".
Први официри школовани су у Русији, а војска је организована по узору на руску царску војску, а велики утицај имале су француска и немачка војна мисао.
Значајан успон војска је у Србији доживела у време Кнеза Михаила Обреновића, али се према мишљењима историчара највеће промене дешавају после рата са Турском 1876-1877. и Бугарском 1885. године.
После тих ратова, због жалби на неефикасност руског система командовања, као и на лошу обуку кренуле су опсежне војне реформе.
Усвојена је пруска, односно немачка војна тактика, а уведена је обимнија и учесталија војна обука и повећан број активних официра.
Историчари сматрају да је немачка тактика покретног ратовања са подстицењем иницијативе нижих официра и слободом маневрисања мањих јединица, била је пресудна у победама српске војске у балканским и Првом светском рату.
Приликом пробоја Солунског фронта на пример, србска пешадија је напредовала брже од француске коњице.
Настанком Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1. децембра 1918. године србска војске се утопила у нову, а официри српске војске чинили су значајну већину у официрском кору нове војске.
Занимљиво је да је југословенска краљевска војска у међуратном периоду у потпуности напустила тактику, командовање па и организацију српске војске.
Војска Србије поново је "настала" у мају 2006. године, када је Црна Гора после референдума иступила из Државне заједнице.
Иако је Дан војске најважнији војни празник у историји Србије с почетка 19. века, односно почетака Другог србског устанка, Војска Србије данас негује традицију и војску других држава чији је део била.
Неколико касарни и даље носи имена народних хероја и партизанских бораца из Другог светског рата, а многи званични дани јединица, установа, родова и војних служби везују се за период Краљевине Југославије, Народноослободилачке борбе 1941-1945. и Југословенску народну армију.
Сви дани војске
Наша војска је једна од ретких оружаних формација у Европи која је кроз историју често мењала свој најважнији празник.
У време Кнежевине и Краљевине Србије, као и Краљевине СХС и Југославије није обележаван дан војске.
Југословенска народна армија је од 1946. године свој празник обележавала у знак сећања на Прву пролетерску бригаду која је формирана 21. децембра 1941, а ступила у борбу 22. децембра 1941. године и била је прва организована партизанска војна формација.
Као празник је 1946. и 1947. године прослављан 21. децембар, а онда од 1948. године, померен на 22. децембар.
Случајно или не, то се догодило баш у години када је дошло до Резолуције Информбироа и сукоба Тита и Стаљина, Југославије и Совјетског савеза, а занимљиво је да је 21. децембар био и рођендан Јосифа Стаљина.
Дан ЈНА обележен је последњи пут 1991. године, јер је 1992. године настала нова формација Војска Југославије, која је добила и нови празник.
Дан Војске Југославије обележаван је 16. јуна у знак сећања на склапање војног споразума Кнежевине Србије и Кнежевине Црне Горе о заједничком рату против Турске 1876. године, после којег су обе земље добиле међународно признату независност.
Овај празник је обележаван до 2006. године, када је после референдума у Црној Гори престала да постоји Држава заједница Србије и Црне Горе.
За нови празник војска је узела почетак Првог србског устанка 15. фебруар, што се поклапа са Даном државности Србије и датум доношења првог устава у 19. веку.
Дан Војске Србије се прослављао 15. фебруара од 2007, а 2012. године је празник померен на 23. април, односно дан почетка Другог србског устанка.
За Дан Војске Србије деле се одликовања, награђују најбољи припадници војске и одржавају свечаности у јединицама и установама ВС.
Већ дуги низ година војска у градовима Србије обележава свој дан, а ове године свечаност ће бити организована 9. маја у Зрењанину и том приликом одржаће се дефиле војних јединица.
Горан Јанићевић,
РТС
Вучић: Војска мора увек да буде спремна да одговори на сваки изазов
Поводом Дана Војске Србије председник Александар Вучић је рекао да ћемо имати најмодерније опремљеног војника и да ће се за војску издвајати више новца, али да ће се и тражити резултати.
Почасна артиљеријска паљба и егзерцир Гарде поводом Дана Војске Србије
Поводом 23. априла - Дана Војске Србије у Београду је, на Савској тераси на Калемегдану, извршена почасна артиљеријска паљба, којој су присуствовали министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, саопштило је Министарство обране Републике Србије.
фото: Министарство одбране
После интонирања државне химне и подизања заставе Републике Србије на Савској тераси је, пред многобројним грађанима, најпре прочитана Наредба председника Републике Србије Александра Вучића, а затим је из шест артиљеријских оруђа Гарде Војске Србије испаљено по десет плотуна, чиме је извршена почасна артиљеријска паљба.
фото: Министарство одбране
Уз звуке пешадијског марша и под командом поручника Предрага Крушевца, гардисти су, на одушевљење многобројних пролазника, на Тргу Републике извели егзерцир. Плави строј је, с полуатоматском пушком М-59/66 у руци, у такту музике демонстрирао стројеве радње.
- Извор
- фото: Министарство одбране Србије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »