Руск
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 13.04
Руска војна полиција у сиријској Думи
Одлазак милитаната и цивила из Думе
Јевтушенко: Ситуација у Источној Гути се стабилизује - Ситуација у сиријској Источној Гути се стабилизује, у град Думу се већ вратило 250 цивила, изјавио је начелник руског Центра за помирење зараћених страна у Сирији генерал-мајор Јуриј Јевтушенко.
Јевтушенко је напоменуо да је „за спречавање провокација, осигуравање безбедности, одржавање реда и организације помоћи локалном становништву у Думи почеле да раде јединице руске војне полиције“. Такође функционишу контролни пунктови које је успоставила руска страна, додао је он.
Јевтушенко је навео и да се извлачење припадника Дејш ел ислама из сиријске Думе завршава, а да је из града током протеклог дана изведено 1.500 милитаната и чланова њихових породица кроз хуманитарни коридор у насељу Мухајам ел Вафедин.
„Током повлачења припадници групе Џејш ел ислам предали су представницима Центра за помирење шест јединица наоружања, три хиљаде комада муниције, пет ручних бомби и 31 радио-станицу“, истакао је Јевтушенко.
Јевтушенко је такође рекао да је, упркос тренутном прекиду ватре у Сирији, заједнички иранско-руско-турски координациони центар у протекла 24 часа забележио нарушавања у провинцијама Алеп, Латакија и Дера.
Преглед политичких и других вести за 13.04.
Одлука о нападу САД на Сирију још увек није донета - Хејлијева - Одлука о ударима САД на Сирију још увек није донета, изјавила је стални представник САД у УН-у Ники Хејли.
„Наш председник још увек није донео одлуку о могућим дејствима у Сирији. Али, ако САД и наши савезници реше да делују у Сирији, то ће бити урађено због заштите принципа са којима се сви слажемо, за заштиту основних међународних норми које су од користи свим државама“, рекла је Хејлијева на заседању Савета безбедности УН.
„САД сматрају Асад је користио хемијско оружје у сиријском рату педесет пута или више. По јавним проценама - чак до 200 пута“, додала је она.
"Сједињене Америчке Државе, Француска и Велика Британија анализирале су информације и уверене су да је у сиријској Думи изведен хемијски напад. Да ли се догодио хемијски напад? Да. САД су то анализирале, и да - био је хемијски напад. Велика Британија је анализирала - да, био је. Француска је анализирала - да, био је. Три одвојене анализе дошле су до истог закључка. Постоје докази за оно што се догодило“, рекла је Хејлијева.
Говорећи о одговору Вашингтона Сирији, Хејлијева је нагласила да се са таквим одлукама не жури.
РТ: Лондон директно умешан у наводни хемијски напад - Министарство одбране Русије - Министарство одбране Русије представило је, како се саопштава, доказ да је наводни хемијски напад у Сирији изрежиран. Такође је оптужило британску владу да вршила притисак на починиоце да убрзају "провокацију".
Током брифинга, Министарство је приказало интервјуе са двоје људи, који су, како је речено, медицински радници који раде у једној од болница у граду Думи - граду у близини сиријске престонице Дамаска.
У интервјуима објављеним у медијима, њих двоје су саопштили о томе како су сачињени снимци људи који једни друге поливају водом и помажу деци, за које се тврдило да су настрадали од последица напада хемијским оружјем 7. априла. Пацијенти који су приказани на видео снимку били су изложени тровању димом, а њихови рођаци су их поливали водом након лажних тврдњи да се употребило хемијско оружје.
"Обратите пажњу. Ови људи не крију своја имена. Ово нису неке бескрајне тврдње друштевних медија од стране анонимних активиста. Они су учествовали у снимању тих снимака", рекао је портпарол министарства генерал Игор Конашенков.
"Руско министарство одбране такође има доказе да је Британија имала директно учешће у организовању ове провокације у Источној Гути", саопштио Конашенков.
"Сасвим сигурно знамо да су од 3. априла до 6. априла такозвани `Бели шлемови` били под озбиљним притиском Лондона да убрзају провокацију коју су припремали."
Према Конашенкову, група која је била примарни извор фотографија и снимака наводног хемијског напада, била је обавештена о великом артиљеријском нападу на Дамаск, који је планирала исламска група "Армија ислама", а која је тада контролисала Думу. `Бели шлемови` су имали наређење да организују провокацију након удара сиријских снага, чије би гранатирање требало довести до тога, рекао је Конашенков.
Један од интервјуа које је објавило Министарство показује човека који је рекао да се зове Халил Аџиџ, који је рекао да је студент медицине који ради у болници у Думи. Овако је описао порекло снимака:
"8. априла, бомба је погодила зграду. Горњи спрат је оштећен, а на доњој етажи се пробила ватра. Жртве тог бомбардовања су нам донете. Људи из горњег спрата имали су тровање димом. Ми смо им пружили помоћ, на основу гушења од дима. "
Аџиџ је рекао да му је непознати човек дошао и рекао да је дошло до хемијског напада и панике.
"Рођаци жртава су почели да поливају једни друге водом. Други људи, за које се није чинило да имају медицинско знање, започели су примену апарата за астму на деци. Код ниједног пацијента нисмо видели симптоме тровања хемијским оружјем ", рекао је он.
Конашенков је рекао да се Русија нада да ће међународни посматрачи Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО), који ће истражити околности инцидента, помоћи у утврђивању истине. Он је додао да Источна Гута тренутно покушава да се врати у мирни живот након што ју је сиријска војска ослободила од милитантних група. Он је позвао друге нације и међународне организације да пруже хуманитарну помоћ, а која је потребна на том подручју. Русија већ снабдева храном, медицинском опремом, грађевинским материјалима и другим неопходним материјалима, додао је он.
Наводни хемијски напад повећао је тензије над Сиријом, баш у тренутку када је Дамаск требало да преузме потпуну контролу над Источном Гутом. САД и савезници попут Велике Британије и Француске запретили су војним акцијама као одговор на оно за шта тврде да је "зверство" које је починила сиријска влада. Русија тврди да је инцидент изрежиран, те је саопштила да задржава право да се супротстави сваком нападу на Сирију.
Руски амбасадор посаветовао Лондон да не прави брзоплете кораке - Руски амбасадор у Лондону Александар Јаковенко је коментарисао ситуацију у случају евентуалних војних акција у Сирији и Британији. Он је саветовао Велику Британију да не предузима брзоплете кораке у Сирији на основу измишљеног напада хемијским оружјем прошле суботе, рекавши да би то било слично погрешној интервенцији у Ираку 2003. године.
Информисао је новинаре и о најновијем развоју у догађаја сиријском граду Думи - предграђу Дамаска, где се догодио наводни хемијски напад и у ком је руска војна полиција распоређена јуче. Он је предложио да медији упореде ситуацију у Думи, која је релативно неоштећена након што су је сиријске снаге ослободиле, са сиријским градом Раком, јер је практично збрисан са лица земље након напада коалиције под вођством САД и њених савезника на прошле године.
Турски премијер позвао Русију и САД да се „уздрже од корака који воде ка још већем хаосу" - САД и Русија би требало да се уздрже од корака који ће разбуктати Блиски исток у стање још већег хаоса, изјавио је у турски премијер Бинали Јилдирим.
"Сједињене Државе и Русија размјењују поруке путем друштвених мрежа, а наш регион је у тешкој ситуацији и позивамо наше партнере да се уздрже од корака који ће довести до још већег хаоса", рекао је Јилдирим новинарима.
Раније је амерички председник Доналд Трамп обећао да ће донети одлуку о акцијама против Сирије као одговор на наводну употребу хемијског оружја, а што сиријске и руске власти категорички негирају. Руско министарство спољних послова је саопштило да је циљ наводне употребе отровних материја од стране сиријских трупа да се заштите терористи и оправдају евентуални напади Сирију.
РТ: Мејова чека инструкције Трампа да ли ће бомбардовати Сирију - Џереми Корбин - Тереза Меј не може ништа учинити, све док то не учини прво Доналд Трамп - каже Џереми Корбин. Лидер Лабуриста је оптужио премијера Велике Британије да "чека на инструкције" од америчког председника о томе да ли ће бомбардовати Сирију или не.
Корбин је позвао на опрез, позивајући америчког председника Доналда Трампа и премијера Велике Британије Терезу Меј да избегну "врући рат".
"Мислим да би цео свет требао бити узнемирен у таквој реакцији ... више бомбардовања, више убијања, више ратова неће спасити животе", рекао је Корбин.
Лидер Лабуриста, дугогодишњи анти-ратни активиста, такође је позвао Велику Британију да обрати пажњу, док Организација за забрану хемијског оружја (ОЗХО) не истражи наводни хемијски напад у сиријској Думи, који је, како се извештава, наводно усмртио 75 цивила.
"Изгледа да Влада чека упутства председника Доналда Трампа о томе како наставити", рекао је Корбин.
"Али америчка администрација даје алармантне контрадикторне сигнале."
"Чак је и амерички секретар за одбрану Џејмс Матис рекао да немају доказе и упозорио да би даље војно деловање `могло ескалирати ван контроле`."
У четвртак су Тереза Меј и њен кабинет одлучили о "потреби да предузму мере како би ублажили хуманитарну штету и спречили даљу употребу хемијског оружја од стране режима Асада".
Посланици са обе, укључујући лидера опозиције, позвали су Мејову да се гласа о војној акцији у Сирији - позив који је изгледа премијер Велике Британије игнорисала.
"Министри треба да поднесу своје предлоге Парламенту", рекао је Корбин.
"И Британија би требала затражити независну УН-ову истрагу о страшном нападу хемијским оружјем прошлог викенда како би починиоци могли одговарати."
"Уместо даље војне акције, оно што је хитно потребно је координисани међународни напор да се постигне прекид ватре и договорено решење под окриљем УН-а. Хуманитарни приоритет мора бити да се заустави убијање на свим странама."
"Потреба за поновним покретањем истинских преговора за мир и свеобухватног политичког решавања сиријског сукоба, укључујући и повлачење свих страних снага, не би могла бити хитнија. Морамо учинити све што можемо, без обзира на то колико је то изазовно, да то урадимо."
Лавров: Иза наводног хемијског напада стоји служба једне државе која жели да буде на челу русофобичне кампање -
Москва има неоспорне доказе да је наводни хемијски напад у сиријском граду Думи био исцениран, рекао је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
Према речима министра, иза наводног напада стоји "специјална службе једне државе, које сада жели да буде на челу русофобичне кампање".
Лавров је подсетио да је мисија експерата из Организације за забрану хемијског оружја отишла у Сирију.
"Очекује да стигну у Дамаск, а по мом мишљењу, сутра ујутру, надамо се без одлагања, да ће стићи у Думу, где није потврђена употреба хемијског оружја, хлора или било којег другогог хемијског средства од стране наших стручњака, а који су прегледали место", рекао је Лавров.
РТ: Ако Вашингтон покрене напад Москва ће стати иза свог народа - Захарова - Сједињене Државе и Русија могу наћи начин да изађу са мртве тачке у Сирији ако разговарају једни са другима, изјавила је портпарол руског министарства спољних послова Марија Захарова, али ако Вашингтон отпочне напад, Москва ће стати иза свог народа.
У интервјуу за "Скај њуз", Захарова је нагласила да Москва и Вашингтон не треба да дозволе да се тензије због Сирије доведу у спиралу и директну конфронтацију на терену.
Упитана о могућностима сценарија "судњег дана" у којем би се руска и америчка крв пролила као последица војне акције САД, Захарова је рекла да Москва и Вашингтон имају сва средства да спрече такав исход и његове потенцијално катастрофалне последице.
"Живимо у 2018. години и имамо све врсте комуникације, укључујући и твитер, и можемо решити сва та питања - само узмите телефон, само пошаљите поруку - и мислим да је ово случај који треба решити комуникацијом, а не силом", саопштила је портпарол Министарства спољних послова Руске Федерације.
Захарова је поновила да ће Русија заштитити своје људе на терену ако пројектили почну да лете. Коментаришући ранију изјаву руског амбасадора у Либану, Алекандра Засипкина, који је упозорио да руска војска задржава право да обара долазеће ракету и нанесе у удар у случају напада, Захарова је саопштила да се речи амбасадора требају схватити у смислу да Русија неће напустити свој народ.
"Још једном бих нагласила, и да је то била идеја нашег амбасадора у Либану - да ће Русија штитити своје људе на терену и то је очигледно", нагласила је Захарова.
Одбацивши паралеле кубанске кризе из 1962. године, која је свет ставила на ивицу нуклеарног рата, она је саопштила да су се времена променила.
"Желим само да вас још једном подсетим да је 2018. година, да није средина 20. века", рекла је она, додајући да у време овакве комуникације нема разлога "зашто људи који су задужени за нашу безбедност и међународни мир не би могли разговарати".
Русија не тражи похвале, само истинску сарадњу у борби против тероризма, рекла је Захарова, коментаришући недавни "твит" председника САД Доналда Трампа. Он се пожалио да је антитерористичка кампања под вођством САД у Сирији није цењена.
"Где је наше `Хвала ти Америко?` ", написао је Трамп на твитеру.
Захарова је указала на мрачне дугорочне ефекте претходних америчких војних акција.
"Мислим да се људи у Ираку и даље захваљују Сједињеним Државама на ономе што раде и шта су урадили у тој земљи, и надамо се да ће Сирија имати бољу будућност".
"Не треба нам никаква процена шта радимо на терену, оно што нам је потребно је сарадња, сличне речи, али мало другачије", рекла је Захарова. Руски председник Владимир Путин позвао је на стварање широке међународне коалиције против тероризма током свог говора у УН-у 2015. године, подсетила је Закхарова, додајући да је предлог "још увек на столу".
"Заправо се радујемо ближој сарадњи са другим земљама око Сирије. То заиста желимо и заиста нам је то потребно", резимирала Захарова.
РТ: Русија ће зауставити извоз титанијумских делова за „Боинг“ ако се усвоји закон - руски сенатор - Савет Федерације Русије тражи да се усвоје контрасанкције против САД, на основу којих се може забранити извоз титанијума за америчког гиганта производње авиона "Боинг", саопштио је неименовани руски сенатор.
Раније у петак, руски посланици објавили су предстојећи одговор на америчке санкције прошле седмице. Према речима потпредседника Државне думе Ивана Мелника, руски одговор би укључио окончање сарадње са САД у нуклеарној индустрији, изградњи авиона и кодмичком простору.
"Русија може омести Сједињене Државе тако што ће зауставити или озбиљно ограничити сарадњу у космосу или смањити снабдевање компонентама за `Боинг` авионе и обуставити снабдевање титанијумом", рекао је Петар Пушкарев, главни аналитичар "Телетрједа".
Према предложеном одговору руске владе, САД-у и њиховим савезницима такође може бити забрањено да учествују у руским пословима приватизације. У овом тренутку листа правних лица која могу обављати трансакције приватизације у Русији укључују "Голдман ач", "ЈП Морган", "Кредит сјуис", "Морган Стенлеј", "БНП Парибас", "УБС", "Сити" и неколико других иностраних банака.
Русија такође може ограничити снабдевање лековима, дуваном и алкохолом из Сједињених Држава.
Током прошле године, 40 одсто руских делова од титанијума за авионе продато је "Боингу" и 60 одсто европском конкуренту "Еирбасу", саопштио је портпарол руске корпорације "Ростек".
"Имамо заједничко улагање са америчким `Боингом`. Налази се на Уралу, где се производе производи уз помоћ апсолутно јединствених технологија. Не испоручујемо титанијум, већ завршавамо делове од титанијума, а технологија припада руској страни", рекао је Виктор Кладов у то време "Россијској газети".
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да ће Кремљ анализирати закон, али се не може дати коначан одговор о његовом спровођењу.
"Требаће нам времена да се анализира тачка гледишта руских законодаваца који су иницирали предлог закона, како би касније формулисали одређену позицију", рекао је Песков .
Предложен закон као одговор на „непријатељско и варварско понашање САД“ - Посланици Државне думе Русије предвођени председником Доњег дома Парламента Вјачеславом Володином предложили су закон који би представљао одговор на антируску политику САД.
"Током поновљених дискусија о непријатељским акцијама према Русији, разговарали смо о потреби да се одговори на варварско понашање САД-а и ствврања препрека за функционисање руског бизниса", рекао је новинарима председавајући Доњег дома Парламента.
Володин је рекао да ће се нацрт закона расправљати током заседања Савета Државне думе уз учешће представника свих фракција, као и да ће се радити са стручњацима и Владом. Након тога, он ће бити разматран на наредном заседању Државне думе.
Као што је објашњено у прес служби Доњег дома Парламента, закон је разрађен као одговор на непријатељске и неконструктивне радње Сједињених Држава, као и на увођење антируских санкција.
Потпредседник Државне думе Сергеј Неверов је рекао да се закон не односи на увоз робе за личну употребу.
РТ: Проблем је што САД верују и делују као да су изнад било ког закона - Боливија - Претња од стране Сједињених Држава да употреби силу у Сирији нарушава међународно право и цео систем Уједињених нација, саопштио је амбасадор Боливије у УН Сача Лоренти, који је сазвао седницу Савета безбедности УН по том питању.
Претећи да ће деловати против Дамаска са или без одобрења УН-а, Вашингтон се ставља изнад свих других нација, намећући се изнад међународног права, Повеље УН-а и система Уједињених нација у целини, рекао је Лоренти.
"Проблем је што Сједињене Државе верују и делују као да су изнад било ког закона. Верују да имају своја правила и да то није проблем", рекао је амбасадор.
У среду је Лоренти затражио од Савета безбедности УН-а, чији је Боливија нестални члан, да се састане у четвртак како би се разговарало о "ескалацији реторике у вези са Сиријом и претњама једностраним војним акцијама".
Овак корак је уследио након претње америчког амбасадора у УН-и Ники Хејлеј у понедељак да ће Вашингтон напасти Сирију, ако не може добити одобрење у УН-у због онога што је назвала "опструкционизмом" Русије.
"У сваком случају, Сједињене Државе ће одговорити, са или без одобрења УН", рекла је Хејлијева.
Лоренти је устврдио да, иако се СБ УН суочава са многим сопственим проблемима и има потребу за реформом, његов главни приоритет за сада би требало да "буде уједињење и стварање независног механизма за истраживање наводних хемијских напада".
Чак и ако се земље не могу договорити о механизму, то не значи да је Сједињеним Државама дозвољено да раде шта год хоће у Сирији, рекао је Лоренти, а у овом тренутку "нема коначне истраге о хемијском нападу".
"Дакле, шта год да се деси, ако Сједињене Државе предузму једнострану акцију, то ће бити кршење међународног права, а систем УН-а то, наравно, не требало да прихвати", нагласио је Лоренти, наглашавајући да потенцијални војни удари неће бити напад на Сирију, "него напад на цео систем Уједињених нација ".
Италија неће имати директну улогу у агресији на Сирију, али ће „пружити логистичку подршку“ - Италија неће имати директну улогу у евентуалном западном војном нападу на сиријску владу, али ће пружити логистичку подршку својим савезницима, саопштено је из Кабинета италијанског премијера Паола Ђентилонија.
Ђентилони је имао многобројне „међународне контакте“, између осталих и са немачком канцеларком Ангелом Меркел, наводи се у саопштењу.
„Италија неће учествовати у војним акцијама у Сирији. На основу садашњих међународних и билатералних договора, Италија ће наставити да пружа логистичку подршку савезничким снагама“, рекао је Ђентилони.
РТ: „Могу да иду где пожеле у Думи“: ОЗХО тим стигао у Сирију како би истражио наводни хемијски напад - Прва четири експерта за хемијско оружје из ОЗХО-а (Организација за забрану хемијског оружја) стигла су у Сирију у мисију за утврђивање чињеница у инциденту Думи од 7. априла, док западни лидери и даље криве сиријску владу за наводни хемијски напад.
???? In response to media queries, the Spokesperson for the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) confirms that the OPCW Fact-Finding Mission (FFM) team is on its way to Syria and will start its work as of Saturday 14 April 2018. pic.twitter.com/JNP2cG27Cr
— OPCW (@OPCW) April 12, 2018
"Ми ћемо олакшати долазак за тим где год да пожеле да оду у Думи и да провере да ли је било употребе хемијских супстанци или не", рекао је Башар Џафари, изасланик Сирије у УН-у у Њујорку, додајући да ће бити и додатни тим ОЗХО-а који ће стићи данас.
Очекује се да ће предграђа Дамаска - Дума, ове недеље је ослобођена, тако да се очекује да ће стручњаци из Организације Уједињених нација за забрану хемијског оружја имати лакши приступ локацијма него у претходним приликама када су се наводни напади догађали у подручјима која су била под ватром или која су била контролисана од стране радикалних исламиста.
Сирија и Русија су затражиле од ОЗХО-а да пошаље тим након што су "опозиционе" групе устврдиле да је сиријска војска извршила наводни напад хемијсим оружјем, тврдећи да је било више убијених и озлеђених.
Обе земље тврде да је инцидент био "организован" у циљу подршке "побуњеника" након што су САД раније најавиле да планирају да повуку из Сирије.
У телевизијском интервјуу у четвртак, француски председник Емануел Макрон је рекао: "Хемијско оружје је кориштено у Думи у најмању руку са хлором и кориштено је од стране режима Башар ал Асада", али није открио природу доказа.
Дан раније, Сједињене Државе су саопштиле да "још увек процењују обавештајне податке" и да су "уверене" да је у наовнди хемијски напад умешан Дамаск.
Стручњаци ОЗХО-а, чија је мисија успостављена 2014. године, немају право да укзаују на одговорност за инцидент , али од њих се очекује да кажу да ли су и које хемикалије кориштене и на који начин.
РТ: Од виталног значаја одвратити Асада да користи хемијско оружје - Трамп и Мејова - Британски премијер Тереза Меј и председник САД Доналд Трамп сложили су се да наставе да раде на међународном одговору на наводни хемијски напад у сиријској Думи, обећавајући да неће остати без "одговора".
Лидери Велике Британије и САД разговарали су о Сирији у телефонском разговору, изјавио је портпарол Даунинг Стрита. Мејова и Трамп су још једном уприли прст у сиријску владу, оптужујућ је за "облик опасног понашања у вези са употребом хемијског оружја".
Наговештавајући да одговор предстоји, Мејова и Трамп су се сложили да је "витално" за оно што тврде да је хемисјки напад на цивиле, да "неће остати без одговора". Усклађени одговор од стране савезника служио би "како би се спречила даља употреба хемијског оружја од стране режима Асада", наводи се у саопштењу кабинета Мејове.
САД и Велика Британија ће наставити да истражују опције у вези са Сиријом, док уједно настављају са "блиском сарадњом", додаје се у саопштењу.
Разговор је одржан убрзо након хитног састанка британске владе, где су министри закључили да је "врло вероватно" да сиријска влада сноси одговорност за напад, а у којем је, према сиријској "опозицији" и повезаним медијским изворима, наводно убијено и рањено у десетинама цивила.
Раније је француски председник Еммануел Макрон, који заједно са Трампом и Мејовом предводи западни одговор на наводни хемијски напад, устврдио да је сиријска влада "у најмању руку" користила хлор у Думи, али без предочавања икаквих доказа.
Шеф Пентагона, Џејмс Матис, такође је признао да америчка војска и даље "тражи стварне доказе", али је рекао да и даље верује да је напад био.
Иако оптуживачка реторика из САД, Велике Британије и Француске постају све гласније, експерти Организације за забрану хемијског оружја тек су стигли у сиријску Думу где ће започети своју мисију утврђивања чињеница да ли је био хемисјки напад, али без указивања кривице за евентуално постојање.
Прва група од четири стручњака стигла је у четвртак у Сирију, а друга треба да стигне данас.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »