BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Портон Даун лабораторија која се бави случајем „Скрипаљ“ има тамну историју тестирања на људима

РТ: Портон Даун лабораторија која се бави случајем „Скрипаљ“ има тамну историју тестирања на људима
05.04.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Војна лабораторија у Портон Дауну била је срце британског биолошког оружја у периоду од 1939. до 1989. године. Научници Министарства одбране су спроводили хемијске експерименте на најмање 20.000 војних лица, као и више од 100 тајних бактеријских тестирања у јавности у припреми за страховане хемијске нападе из Совјетског Савеза.

Ове године лабараторија је враћена на насловне стране када је добила дужност да одреди супстанцу која се користила у тровању Сергеја и Јулије Скрипаљ. Извршни директор лабораторије је потврдио да тим не може да идентификује "прецизан извор" нервног агенса, а Министарство спољних послова је негирало тврдњу да је агенс из Русије - упркос супротним тврдњама Бориса Џонсона, као и ранијим саопштењима.

Експерименти британске владе на војном особљу озбиљно су  нарушили етичке стандарде, према званичном извештају објављеном 2006. године. Годинама уназад ветерани се жале и тврде да имају трајне последице по њихово здравље као резултат испитивања.



Током експеримената, научници из Портона су стављали течни нервни гас на руке око 440 мушкараца, а једном приликом су тестирали нервни гас на осам мушкараца одједном, а учесници тесирања нису ни знали шта је то у ствари било.

Извештај владе на 60 страница објављен је 2002. године са детаљним испитивањима са штетним супстанцама, а којима су били изложени милиони људи. Испитивања су се састојала од ослобађања потенцијално опасних хемикалија и микроорганизама на огромним подручјима Британије - без обзира на становништво.

Такође је откривено да су војном особљу даване инструкције да кажу да се ради о"истраживању", те да је то део истраживачког пројекта о "времену и загађењу ваздуха".

Осмишљено да би се тестирала рањивост Британије уколико се спусте смртоносни облаци, у већини случајева је коришћено алтернативно биолошком оружје као што су бактерије serratia marcescens или цинк-кадмијум сулфид, који је био пуштан у огромним количинама како би се имитирао биолошки рат.

Влада је инсистирала да су укључене хемикалије у експерименте сигурне, међутим, кадмијум је препознат као узрок рака плућа и сматран је хемијским оружјем током Другог светског рата. У породицама које живе у подручјима испитивања рађала су се деца са оштећењима, те је захтевана јавна истрага.


1968. © C. Woods / Getty Images

На још једном испитивању војни брод је пуштао бактерије, укључујући e.coli and bacillus globigii, које су имитирале антракс, у кругу од 5 до 10 миља дуж јужне обале Енглеске између 1961. и 1968. године, излажући више од милион људи микроорганизмима. У испитивањима осмишљеним да тестирају рањивост владиних зграда и јавног превоза, бактерије су испуштене у лондонски метро.

Такође постоје извештаји који потврђују да је за време Другог светског рата Портон Даун произвео милионе колачића са антраксом за стоку који би се испустили у Немачку како би се убила стока у огромном размеру.

Улф Шмит, професор савремене историје на Универзитету у Кенту, проценио је у својој књизи "Тајна наука" из 2015. године да је у том временском периоду у Портон Дауну извршено до 30.000 тајних експеримената хемијског ратовања. Такође се тврди да је војно особље у већини случајева није добијало довољно информација како би правилно просудило и дало сагласност за тестирање на себи.

Стогодишња лабораторија је пријавила годишњи буџет од 500 милиона фунти и запошљава 3.000 научника. Министарство одбране је 2008. године доделило 3 милиона фунти надокнаде за компензацију за 360 тестираних ветерана без прихватања одговорности.

 



  • Извор
  • 1963. © Jim Gray / Getty Images / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА