РТ: Кина би могла успети што Гадафи није - избацити долар у трговини нафтом
Извор: Восток / РТ
Мoмeр Гаддафи је желео да елиминише доминацију америчког долара на Блиском истоку увођењем златниг динара, али није успео. Кина има прилику да заврши оно што је Гадафи започео, рекао је Александар Јегоров, девизни стратег у "Телетрејду".
"Идеје које се односе на трговину нафтом у валутама, осим долара, појавиле су се више пута. Неке од њих су биле суштински потиснуте од стране Сједињених Држава, а један од примера је и Моамер Гадафи, који је предложио увођење регионалног златног динара и трговину нафтом на Блиском истоку у овој валути", рекао је Александар Јегоров.
Међутим, овог пута покушај да се избаци долар би могао бити успешан. Кина је покренула нафтне фјучерсе подржане од стране јуана, а Пекинг има оно што Гадафи није имао, каже стручњак.
"Уз кинеску улогу у глобалној економији и све већим интересом за јуаном, Кина је такође заштићена нуклеарним штитом. Може себи приуштити да покуша да уништи монопол у трговини нафтом. Ово ће дати још већу тежину кинеском јуану. Поред тога, кинеска економија је највећи потрошач нафте на свету, а самим тим и сви светски произвођачи сировина ће морати рачунати са стратегијом кинеских власти", рекао је Јегоров.
Према аналитичару, тајминг за лансирање петро-јуана је савршен. Кључних произвођачи нафте - Русија, Иран и Венецуела су под притиском америчких санкција, и добар је тренутак да се избаци долар у трговини нафтом и замени јуаном.
Михаил Машчеко, аналитичар у "еТору" се слаже са овим становиштем.
"Са становишта руске геополитике, свакако је корисно смањити улогу долара у спољној трговини. И то је учињено, подсећамо на рекордни раст резерви злата у земљи. Друге државе које су стално под претњом нових санкција, попут Ирана и Венецуеле, такође могу профитирати. Уговори у јуану омогућавају трговину нафтом без одобрења САД-а", каже Машченко.
Оба аналитичара се слажу да ће мало потрајати пре него што петро-јуан постане права претња за долар. Кина треба да добије подршку највећих светских произвођача нафте - Русије и Саудијске Арабије, или иницијатива неће успети, каже Машченко. Он је додао да је јуан у потпуности контролисан од стране Пекинга, што би могло отерати и потенцијалне инвеститоре.
- Извор
- фото: © Zohra Bensemra / Reuters/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »