BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На Командорским острвима ће бити саграђен први православни храм

На Командорским острвима ће бити саграђен први православни храм
19.09.2010. год.

Први и једини православни храм ће бити саграђен на Командорским острвима.  Патријарх Московски и све Русије Кирил приликом своје пастирске посете народима Далеког Истока осветио је место изградње храма Светог Николе.

Данас на месту где ће он бити саграђен, стоји само дрвени крст. Храм неће бити скоро саграђен, међутим, за становнике насеља Николскоје – јединог насеља на сва четири острва Командорског архипелага – то је велики  догађај.

Командорска острва се налазе у југо-источном делу Берингова мора Пацифика. Она имају назив у част морепловца командора Витуса Беринга који их је открио 1741. године. Домороци тог архипелага су били Алеути – мања етничка група северних народа. Данас их нема више од 400 људи.

Прво су Алеути, као и многи други етноси Севера и Далеког Истока, били атеисти. Међутим, средином 19. века уз ширење православља на Далеком Истоку многи Алеути су прихватили хришћанство. Почетком протеклог века на Командорским острвима су се активно градиле цркве, које су све биле затворене и срушене после револуције 1917. године.

Тек у току последњих 20 година православље на том архипелагу је почело да се обнавља. Православна заједница је формирана у Николском тек 2000. године. «Ви сте већ доказали да сте јаки када већ живите овде. Да би се учврстила снага вашег духа ударамо темељ првом православном храму који ће вам помоћи да чувате и повећавате нашу православну веру», - обратио се патријарх Кирил верницима у насељу Николскоје.

Добро знате да је ту био храм, да наши преци никада нису ушли у далеке земље, а да се не би прекрстили. Никада нису живели тако да нису имали место где би могли да се помоле. Можда је зато живот далеко од центара људи схватали као неку норму, јер тамо где је Бог, где је молитва, тамо је центар. Човек може да буде у пустињи, мада  живи у главном граду – у духовној пустињи, окружен комфором. И обрнуто, он може да живи у унутрашњости, с Богом се он осећа у центру света. Тако су живели свети угодници Божији, међу њима и они, који су прошли хиљаде и хиљаде километара кроз Сибир, носећи људима светло православне вере.

Уверен сам, - наставио је патријарх Кирил, да и РПЦ, и држава морају да учине све што могу да би аутохтони народи Севера и далеког Истока били сачувани и бројно повећани. Будући храм ће постати својеврстан симбол тог препорода разноврсности мањих етничких група вишенационалне Русије.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Wonderlane/cc-by/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


У Москви се озбиљно схватају изјаве америчког председничког кандидата, изјавио је руски лидер

Мађарски премијер слетео је у Москву где планира да се састане са руским председником Владимиром Путином како би разговарао о украјинском сукобу


Како се наводи у саопштењу, турски лидер је потврдио намеру Анкаре да \"настави да тежи миру\"

Руске трупе извеле су ракетне нападе на украјинску инфраструктуру у Одеској области. Украјинске формације напале су дроновима индустријску зону у граду Котовску, Тамбовска облас



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА