Руски авион-џин: највећи и најјачи у свету
У Русији ће бити обновљена производња транспортних авиона Ан-124 Руслан, обустављена 1990-их година. Данас је то највећи у свету серијски авион носивости 130 тона. На почетку ће наруџба износити 16 авиона.
У предузећима Русије и Украјине је било произведено 56 таквих авиона. Данас су они већим делом у комерцијалној експлоатацији. Они су постали својеврсна визит-карта руске индустрије за изградњу авиона, те уживају велику популарност у свету.
Управо Ан-124 је победио амерички С-17 у тендеру за транспортовање робе за снаге НАТО-а. У оквиру пројекта сарадње са НАТО-ом руслани су пребацили више од 88 хиљада тона робе и извршили 1600 летова.
Међутим, конструкторска мисао и даље пружа нове, на први поглед фантастичне пројекте. Таганрогски авијационо-технички комплекс (ТАНКТ) «Беријев» заједно с ЦАГИ – Централним аерохидродинамичким институтом «Жуковски» почели су да разрађују најтежи и најјачи у смислу носивости авион са импресивним карактеристикама. Говори шеф бироа научно-техничке информације компаније ТАНКТ Александар Заболотски.
То је перспективни пројекат супертешког авиона са узлетном масом две и по хиљаде тона. Планира се да ће се он користити за превоз комерцијалне и специјалне робе на трансокеанским релацијама. То ће бити супертешки транспортни авион-амфибија. Тако нешто нико још у свету није радио. Авиони такве узлетне масе нису још били саграђени у металу.
Руски супертешки авион ће моћи да битно прошири могућности транспортних компанија и одузети део тржишта чак и операторима поморских превоза. Основни технички параметри авиона су следећи: распон крила износи више од 100 метара, дужина 115 метара, висина 29 метара. За таквог џина чувени Руслан очито није конкурент, - истиче Александар Заболотски.
Ево зашто Ан-124 не може да конкурише. Код Бе-2500 се планира носивост од хиљаду тона. Руслан има максималну комерцијалну носивост свега 120 тона. Његова каксимална узлетна маса износи 405 тона, код Бе-2500 се планирају две и по хиљаде тона.
Додуше, постоји авион Ан-225 Мрија – такође најтежи и највеће носивости у свету, саграђен специјално за превоз тешких делова ракете-носача и космичког брода. Он подиже 250 тона робе, додуше, то је вањска роба. Поред тога је он модифицирана варијанта на основи Ан-124, а није серијске, већ појединачне производње.
Према проценама експерата, тржиште превоза путника и робе ће се ширити. То значи да ће нови руски авион бити тражен на светском тржишту.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »