РТ: Нити је добар нити лак за победити: ЕУ и Кина успостављају трговински рат са САД-ом
Извор: Восток / РТ
Европски и кинески званичници пуцају преко америчког поклона над плановима администрације Трумп да уведу протекционистичке тарифе на увоз од челика и алуминијума. Резултат тога је трговински рат.
Очекује се да ће председник Доналд Трaмп одредити тарифе од 25 одсто за увезени челик и 10 одсто за увeзeни алуминијum ове седмице. Ако добију зелено светло, вероватно ће ступити на снагу у року од два месеца. Трaмп је промовисао протекционистичке мере хвалисањем на Твитеру саопштивши да су трговински ратови "добри и лаки за победу". Званичници у Кини и европским државама, чије се индустрије угрожавају америчким потезом, упозоравају да то можда није тако.
President Trump said: ‘trade wars are good and easy to win’. But the truth is trade wars are bad and easy to lose. EU’s goal is to keep world trade alive and if necessary to protect European by proportionate responses.
— Donald Tusk (@eucopresident) March 7, 2018
Looking forward to 3:30 P.M. meeting today at the White House. We have to protect & build our Steel and Aluminum Industries while at the same time showing great flexibility and cooperation toward those that are real friends and treat us fairly on both trade and the military.
"Истина је да су трговински ратови лоши и лаки за изгубити. Циљ ЕУ је да одржи светску трговину живом и, уколико је потребно, да заштитити ЕУ сразмерним реакцијама", изјавио је у председник Европске комисије Доналд Туск као одговор Доналду Трампу.
ЕУ ће наћи хиљаде послова за угрожене ако би увозне тарифе Вашингтона утицале на ЕУ, изјавила је повереник за трговину ЕУ Сесилиа Малмстром. На мети ЕУ би били амерички производи, попут вискија, кикирики путера, сока од поморанџе и мотоцикала, што је у вредности око 3,5 милијарди долара годишње.
Кина, за коју се верује да је главни циљ Трамповог трговинског рата, упозорила је да ће трговински рат такође "повредити иницијатора".
"Што се тиче наших трговинских трвења, историја учи да трговински рат никад није био право решење. У глобализованом свету то је посебно немогуће јер ће штетити иницијатору и циљној земљи ", рекао је кинески министар спољних послова Ванг Ји.
"Кина би морала да направи оправдан и неопходан одговор".
Пекинг није наговестио како ће тачно одговорити на укидање трговине металима са САД, али су амерички производи попут соје, авиона и аутомобила вероватна мета за контрамере, према многим стручњацима. Међутим, познато је да је Кина раније користила економске мере против америчких савезника. На пример, прошле године је Кина је увела мере против јужнокорејске туристичке и малопродајне индустрије након што се Сеул сложио да распореди америчке против-балистичке ракете на својој територији, потез који је Пекинг назвао претњом по националну безбедност.
Трамп, који је био гласни критичар Кине током своје предизборне кампање због наводно непоштених пословних пракси, није желео да покрене било какву отворену трговинску конфронтацију са Пекингом након што је преузео дужност. Али његова администрација такође разматра трговинске санкције против Кине због наводног кршења интелектуалне својине и препрека које кинеско тржиште има за америчке компаније.
Трампов економски саветник Гери Кон у среду је поднео оставку у Белој кући због, како се спекулише, протеста у односу на тарифни план. Кон је заступник слободне трговине.
- Извор
- фото: © Olivier Hoslet / Reuters / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »