BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Нову трку о наоружању покренуле САД повлачењем из Споразума - Путин

РТ: Нову трку о наоружању покренуле САД повлачењем из Споразума - Путин
02.03.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Руски председник Владимир Путин одбацио је оптужбе да је оживио трку у наоружању откривањем новог система оружја - нуклеарног одвраћања Русије.

"То је учинио амерички председник Џорџ В. Буш који је 2002. године сахранио 30-годишњи споразум", рекао је Путн за Ен-би-си.


У интервјуу за Ен-би-си, руски председник је одбацио тврдње у западним медијима да је увођењем нових нуклеарних ракета, укључујући и хиперсоничног "Сармата", сигнализирао нову трку у наоружању. Хистерична реторика која испуњава западне вести је само још један облик пропаганде, рекао је Путин.

"Моја тачка гледишта је да појединци који кажу да је започет нови хладни рат нису заправо аналитичари - они врше пропаганду", рекао је Путин.

Путин је оптужио повлачење Вашингтона 2002. године из уговора о анти-балистичким ракетној претњи из 1972. године због ескалације конфронтације.

"Ако желимо да говоримо о трци у наоружању, тада је започела трка у наоружању, управо у том тренутку", рекао је Путин.


Амерички председник Џорџ В. Буш је био тај који се повукао из Уговора, а који је био један од главних стубова релаксације односа, који се држао скоро 30 година. Буш је устврдио да је споразум ометао способност САД да се заштите од "будућих терористичких или напада од стране држава".


У наредним годинама САД су окружиле Русију својим ракетним одбрамбеним системима, проширујући свој противракетни штит у Румунију и Пољску, те по први пут допремивши батерију ПВО система "Патриот" у Литванију.


Нуклеарно нагомилавање САД на руском прагу покренуло је одговор Москве, која је своје најновије системе "Искандер" поставила у Калиљинградској области, наводећи да је то одговор на претњу америчких ракетних система распоређених у Пољској и Румунији.

Пут који је доводи до конфронтације могао би се избећи ако би се САД сложиле да сарађују у развоју противракетне одбране са Русијом - понуда коју је више пута понудила Москва. Након одбијања Вашингтона, Путин је рекао да не може да седи у празном ходу.

Руски председник је наставио да и даље верује да две земље треба да се фокусирају на оно што могу да раде заједно. Поменуо је борбу против заједничких изазова безбедности, попут тероризма.

"Уместо да стварају претње једни другима, велике силе би требало да удруже своје напоре у заштити од терориста", рекао је Путин.


Домаћин емисије је покренуо тему спекулација да нови ракетни систем још ниије прошао било какве успешне тестове. Путин, који је јуче обелоданио о новом оружју, одбацио је такве гласине.


"Сваки систем оружја о којем сам говорио превазилази и избегава системе противракетне одбране", рекао је Путин и додао да "док неки од њих још увек требају бити фино подешени", други су спремни за борбу.

"Један од њих је већ на дужности. Доступан је војницима", рекао је руски лидер.



  • Извор
  • фото: © Grigory Dukor / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА