Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 25.02.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 25.02.
Терористи не дозвољавају житељима да напусте Истичну Гуту - Терористи Џејш ел ислама блокирали су хуманитарни коридор у области Мухајам ел Вафедин у Источној Гути и не дозвољавају житељима да напусте ову област. Они својим дејствима угрожавају мировне преговоре и провоцирају владине снаге на одговор, изјавио је представник руског Центра за помирење Јуриј Јевтушенко.
Он је нагласио да Центар за помирење непријатељских страна у Сирији позива све сукобљене стране да прекину сва борбена дејства и оружане провокације, да строго испуњавају захтеве из Меморандума о зонама деескалације.
„Како би цивили напустили области које контролишу терористи у Источној Гути, становништво је информисано о маршрутама и правилима безбедног преласка на територију која је под контролом сиријске владе“, додао је Јевтушенко.
Према његовим речима, терористи у Сирији су у току протекла 24 сата испалили 27 граната и две ракете на области Дамаска и насеља у истоименој провинцији. Погинула су четири цивила, а више од 50 људи је рањено.
Он је додао да лидери терористичких организација Џејш ел ислам, Фејлак ел Рахман и Нусра фронт свесно заоштравају ситуацију у Источној Гути и блокирају сваки покушај Дамаска да помогне становништву у овој области.
Преглед политичких и других вести за 25.02.
Путин разговарао о ситуацији у Источној Гути са Макроном и Меркеловом - Председник Русије Владимир Путин разговарао је телефоном са немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Емануелом Макроном о ситуацији у сиријској Источној Гути, саопштила је прес-служба Кремља.
У саопштењу се наглашава да је током разговора разматран „сиријски проблем у контексту развоја ситуације у Источној Гути и обезбеђивања хуманитарног приступа овом и другим регионима Сирије“.
Путин, Макрон и Меркелова су изразили задовољство јер је заједничким констурктивним радом успела да се 24. фебруара усагласи и усвоји Резолуција Савета безбедности УН 2401 о Сирији.
Москва: Након много година СБ УН успео да осуди гранатирање Дамаска - Савет безбедности Уједињених нација је усвајањем Резолуције 2401 о Сирији успео да осуди гранатирање Дамаска у коме је погинуло стотине цивила, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
„Први пут након много година Савет безбедности УН успео је да осуди гранатирање Дамаска, под којим се више пута нашла и руска дипломатска мисија, у коме су погинуле стотине цивила и нанета је озбиљна штета стамбеним објектима“, истиче Министарство.
Москва је такође изразила задовољство што је „Савет безбедности УН истакао рад који, заправо, непрестано спроводе Иран, Русија и Турска као земље-гаранти Астанског процеса у зонама деескалације за смањење насиља, као једног од корака на путу до свеобухватног прекида ватре на целој територији земље“.
Савет безбедности УН је у суботу усвојио Резолуцију 2401, којом се од свих страна тражи да „одмах прекину сукобе“ и обавежу се да обезбеде дугу хуманитарну паузу од најмање 30 дана на читавој територији Сирије, како би се омогућила безбедна и несметана испорука хуманитарне помоћи и медицинска евакуација тешко болесних и рањених. Прву верзију нацрта резолуције дистрибуирале су пре три недеље делегације Шведске и Кувајта.
Анкара подржава резолуцију СБ УН-а о прекиду ватре на 30 дана у Сирији - Анкара подржава резолуцију Савета безбедности Уједињених нација о прекиду ватре на 30 дана у Сирији за испоруку хуманитарне помоћи, наводи се у изјави портпарола Министарства спољних послова Турске Хамија Аксоја.
„Поздрављамо резолуцију коју је усвојио Савет безбедности УН као одговор на погоршање хуманитарне ситуације широм Сирије, посебно у Источној Гути, која позива на тренутни прекид ратних дејстава на најмање 30 дана како би се обезбедила испорука хуманитарне помоћи и медицинска евакуација“, наводи се у саопштењу.
Савет безбедности УН је у суботу усвојио Резолуцију 2401, којом се од свих страна тражи да „одмах прекину сукобе“ и обавежу се да обезбеде дугу хуманитарну паузу од најмање 30 дана на читавој територији Сирије, како би се омогућила безбедна и несметана испорука хуманитарне помоћи и медицинска евакуација тешко болесних и рањених. Прву верзију нацрта резолуције дистрибуирале су пре три недеље делегације Шведске и Кувајта.
Стални представник Русије у УН Василиј Небензја изјавио је да ће Русија радити са сукобљеним странама у Сирији, како би режим прекида ватре одмах ступио на снагу.
Русија ће оштро заустављати покушаје ширења антируске и антисиријске хистерије - Русија ће зауставити покушаје подривања мировног процеса у Сирији, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
Русија и САД поново разменили супротстављене ставове о Сирији - После неколико дана напетих преговора, Савет безбедности Уједињених нација једногласно је усвојио резолуцију која предлаже хуманитарни прекид ватре у трајању од 30 дана у Сирији, али Русија и САД нису изнели јединствени став.
"Било би наивно мислити да се унутрашња сиријска питања могу решити резолуцијом", рекао је амбасадор Русије у УН-у Василиј Небензја након гласања, додајући да је Москва "подржала намере" из документа, али да нема прекида ватре "без сагласности зараћених страна".
Небензја је критиковао "окупирајуће амбиције" коалиције САД и рекао да војне фомрације са спољном подршком носе одговорност за хуманитарну кризу.
Он је такође поновио раније оптужбе да Запад спроводи "пропагандну кампању" против сиријских снага у Источној Гути, предграђу Дамаска, где су се борбе интензивирале током протекле седмице.
Небензија је позвао на то, да свет посвети једнаку пажњу хуманитарним патњама и на другим местима сукоба у целој земљи и нагласио да прекид ватре не спречава сиријске снаге да дејствују по "Исламској држави, Ал Нусри и другим екстремним организацијама". И Москва и Дамаск раније су саопштили да је Источна Гута, која је опкољена од стране сиријских снага упориште за неколико терористичких група.
У контрадикторном говору, амерички изасланик у УН-у Ники Хејлеј је осудила Русију због "ометања гласања" о резолуцији која је поднета у уторак и затражила њено непосредно извршење.
"Сиријски народ не би требало да умре чекајући да Русија организује упутства из Москве или да расправља о томе са Сиријцима", рекла је Хејлијева. Она је додала да је Вашингтон "дубоко скептичан да ће се режим Асада придржавати резолуције" и истакла да је "кредибилитет Савета безбедности УН у питању".
Док су отворене напетости биле током заседња, ниједна страна није представила план за прекид ватре, а Шведска која је предложила резолуцију, саопштила је да су "медицинске евакуације и хуманитарни конвоји УН-а спремни".
Према УН-у, готово 400.000 људи се налази у источној Гути, коју контролишу две салафистичке фракције, Џаиш ал Ислам, Арар ал Шам, и Фаилак ал Рахман, још једна исламистичка група која је идентификована са "Слободном сиријском војском".
Дистрикт који се састоји од урбаних и руралних насеља је прошле године проглашен зоном деескалације договором Русије, Турске и Ирана, а где се предвиђа евакуцаија цивила и слободна достава хуманитарне помоћи. Међутим, милитантне групе су одбијале да положе оружје, а ситуација је још једном отишла у отворену конфронтацију.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »