Русија је спремна за усаглашавање резолуције Савета безбедности Уједињених нација о хуманитарној паузи у сиријској Источној Гути, али су неопходне гаранције свих учесника у преговорима да постоји спремност за поштовање примирја, изјавио је Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
Он је објаснио да Савет безбедности УН покушава да усагласи и усвоји резолуцију којом се објављује почетак хуманитарне паузе од најмање 30 дана.
„Одговоре на питање где су гаранције да ће борци поштовати ову хуманитарну паузу и где су гаранције да неће наставити да гађају стамбене четврти Дамаска не добијамо“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре након разговора с шефом дипломатије Узбекистана Абудалзизом Камиловим.
Према Лавровљевим речима, да би резолуција Савета безбедности УН била делотворна, неопходно је да буде поткрепљена гаранцијама свих који се налазе унутар Источне Гуте и гаранцијама спољних играча, пре свега оних који утичу на екстремистичке групације у предграђу Дамаска.
Руски министар је додао да, уколико Американци и њихови савезници не желе поново да повећавају напетост и да стварају додатне изговоре за промовисање своје идеје о смени режима у Сирији, и уколико их заиста покреће брига за хуманитарну ситуацију у Источној Гути, постоји могућност за договор.
„Засад одбијају да унесу амандман који их обавезује да од бораца добију јасне гаранције да ће прекинути нападе“, навео је Лавров.
Већина сведочанстава о нарушавању хуманитарног права у Источној Гути потиче од „белих шлемова“, који нису једном ухваћени у ширењу лажних информација, навео је Лавров.
Он је подсетио да су „беле шлемове“ оформиле и да их подржавају САД и Велика Британија.
Што се тиче терориста у Источној Хути, „они наносе бројне патње цивилима, одбијају да их пусте, држе их као живи штит“, навео је Лавров.
Према његовој оцени, терористичка организација Нусра фронт је главни проблем када је реч о ситуацији у Источној Гути.
„Узгред, ово нипошто није први пут у историји сиријског сукоба да се Нусра фронт, који представља главни проблем у Источној Гути, на овај или онај начин нађе на истој страни барикада као и критичари сиријске владе“, рекао је Лавров.
Делегације Шведске и Кувајта су раније Савету безбедности УН поднеле нацрт резолуције о увођењу 30-дневног прекида ватре у Сирији ради испоручивања хуманитарне помоћи и медицинске евакуације. Примирје би требало да ступи на снагу 72 сата након усвајања резолуције.
Према предложеној иницијативи, 48 сати након успостављања прекида ватре, УН треба да почну испоручивање хуманитарног терета. У том року требало би да почне и хитна медицинска евакуација, као и да буду одблокиране четири области — Источна Гута, Јармук, Фу и Кефраја.
Текст садржи одредбу да прекид ватре не важи за операције против терористичких организација ДАЕШ, Нусра фронт и Ал Каида.
Астански процес омета планове у вези с поделом Сирије који се већ реализују, и због тога постоји жеља да се овај процес оцрни, рекао је министар Лавров.
„Очигледно је да астански процес омета планове о подели Сирије. А такви планови, иако их Американци негирају, већ се реализују, како смо говорили, на источној обали Еуфрата постоји огромна територија коју освајају Американци и који су поново почели да се баве геополитичким инжењерингом, да стварају квазидржавне структуре. То је добро познато. Јасно је да астански процес омета ове планове, да их спречава, због чега желе на све могуће начине да их оцрне. У томе, такође, нема ничег изненађујућег“, рекао је Лавров.
Он је нагласио да се информациони рат шири на све области. „И наши западни партнери су успели да дају на вољу својим емоцијама“, додао је руски министар.
Портпаролка Стејт департмента САД Хедер Наверт изјавила је раније да је астански процес о решавању кризе у Сирији пропао због ситуације у Источној Гути.