Митрополит Амфилохије: Зауставити прогон свештеника СПЦ
Оспоравање правног статуса Православне цркве кроз наводне „аргументе“ да „није регистрована“ по Закону о правном положају вјерских заједница од 1977. и упућивање цркве која вјековима постоји у Црној Гори на некакву „регистрацију“, која није прописана законом, не представља ништа друго него продужетак идеолошке борбе против цркве, оцијенио је у изјави за „Дан“ митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Истиче да бројна важећа рјешења, одлуке и правоснажне судске пресуде утврђују и потврђују да Митрополија и све епархије СПЦ у Црној Гори имају неспоран правни статус.
Он је коментаришући нови Закон о странцима, који је јуче усвојен, а према којем ће свештеници из Србије и Босне и Херцеговине морати да полажу црногорски језик и прилажу потврду о регистрацији вјерске организације за коју раде, да би добили привремени боравак, подсјетио предсједника Скупштине Ивана Брајовића да му је док је био министар унутрашњих послова послао допис у којем га је упознао да хришћанска црква постоји на овим просторима од четвртог вијека.
Митрополит је, како каже, тада у допису Брајовићу навео да је том приликом потврдио и пријавио континуирано постојање Православне цркве у данашњој Црној Гори од четвртог вијека по Христу,”прво под именом Епископије Диоклијске, Рисанске, Скадарске и Расцијске, у времену јединства Цркве Истока и Запада”.
Митрополит тражи да се престане са прогоном из Црне Горе православних свештеника, монаха и вјерских службеника који су страни држављани.
–Још једном и изнова позивамо МУП Црне Горе да прекине са прогоном и изгоном више свештеника и монаха, који немају црногорско држављанство. Упорно се пренебрегава чињеница да је ријеч о људима који никада нијесу имали проблем са законом и који су лојални грађани Црне Горе. И овај проблем је вјештачки изазван, јер су свим свештеницима и монасима без црногорског држављанства годинама уназад редовно одобравани привремени боравци управо по прописима који су и данас на снази, каже он.
-Од надлежних државних органа Црне Горе, додаје митропилит, очекујемо да се што прије приступи припреми и доношењу новог закона о слободи вјероисповијести и црквама и вјерским заједницама, закона о реституцији одузете имовине Цркава и вјерских заједница и припреми уговора са Србском православном црквом у истом обиму права као што је већ учињено у случају Римокатоличке цркве, Исламске и Јеврејске заједнице, каже митрополит.
ДАН, ИН4С
- Извор
- фото: IN4S/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
О покушају председника Србије да седи на више столица – Игор Пшеничников
Председник САД признао да ће његова „економска револуција“ захтевати жртве
Елмедину Конаковићу, министру иностраних послова у Савјету министара озбиљно гори под табанима. Онако се понаша само неко ко је у великом проблему. Призивати пуцње, убиство, хапшења, забрињавајуће је, навео...
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми
У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...
Остале новости из рубрике »