Представљени критеријуми за учешће „DeveloPPP.de“ пројекту
Пројекат се односи на коришћење фонда њемачке владе DeveloPPP који подржава привредна друштва која желе да инвестирају и унаприједе своје пословање, а Привредна комора Републике Српске, као технички секретаријат Мреже за повољно пословно окружење у РС, задужена је за реализацију овог програма у Србској.
Овај пројекат је ексклузивно право јединица локалне самоуправе које су сертификоване у складу са „BFC SEE“ стандардом. Привредна комора РС, такође, пружа техничку помоћ привредним друштвима за припрему приједлога пројеката, у сарадњи са локалним заједницама.
Заједнички пројекти између „GIZ-a“ и привреде, тзв. развојна партнерства (DPP) повезују привредне интересе и развојнополитичке циљеве, нпр. увођење нових технологија, енегетске ефикасности, управљање отпадом и водама, трансфером технологија и знања, стручног образовања и индустријски развој.
Сваки партнери уноси у пројекат своје јаке стране: „GIZ“ пружа подршку при финансирању у максималном износу до 50% или 200.000,00 еура укупног буџета, координира активности или повезује с важним актерима.
Фирме уносе у пројекат своју технологију, капитал и стручно знање. Одговорност, трошак и ризике сносе оба партнера подједнако.
Поља сарадње
Могућа поља сарадње су обука и едукација (нпр. изградња центра за тренинг и едукацију стручних кадрова за туризам или техничко-занатска занимања итд.), know-how и трансфер технологија (нпр. увођење иновативних технологија и метода производње), оптимизација ланца додате вриједности (осигурање квалитета за локалне добављаче, увођење одговарајућих стандарда), мјере за заштиту животне средине (израда и реализација мјера и стандарда за нпр. екологију, биодиверзитет и социјалне стандарде у различитим секторима (туризам, машинска индустрија, гражевинарство…).
Аплицирање
Немачко Министарство за привредну сарадњу и развој (БМЗ) финансира „DeveloPPP.de“ програм а реализује га GIZ Gmb H, DEG и Sequa. Четири пута годишње (квартално) могу аплицирати њемачке и ЕУ/ЕФТА фирме укључујући и њихове кћерке фирме или локалне фирме у чијој власничкој структури има мин. 25% власништва грађанина/фирме из ЕУ/ЕФТА. Заинтересоване фирме могу аплицирати с пројектном идејом, која бива вреднована према одређеним критеријумима. Заједно се врши детаљно планирање, финансирање и реализација договореног пројекта.
Право аплицирања
Аплицирати могу њемачке и ЕУ/ЕФТА фирме укључујући и њихове кћерке фирме или локалне фирме у чијој власничкој структури има мин. 25% власништва грађанина/фирме из ЕУ/ЕФТА, минимално 10 запослених, 3 године постојања на тржишту и годишњи промет већи од 1 милион евра и дугорочни привредни интерес у земљи партнеру.
Текући позив: до 31.3.2018. године.
Учешће „GIZ-a“
Максимално учешће„GIZ-a“ је до 50% укупног трошка пројекта или max €200.000,00 (трошак за опрему и материјал не смеју прећи 30% укупног буџета пројекта).
Максимално трајање пројекта је три године.
Свака апликација мора да води рачуна о сљедећим аспектима:
• Компатибилност: Пројекат мора одговарати развојно политичким циљевима Владе Њемачке.
• Комплементарност: Јавни и приватни удио се морају тако допуњавати, да оба партнера могу доћи до циља повољније, учинковитије и брже.
• Супсидијарност: Јавни удио је могућ једино ако приватни партнер није у могућност самостално реализовати пројекат и уколико пројекат није законски обавезан.
• Неутралност у конкуренцији: Пројекат не смије утицати на конкурентност на тржишту.
• Властито учешће привреде: Фирма мора финансијски учествовати у реализацији пројекта.
Фирма преузима одговорност за реализацију пројекта у финансијском, кадровском и садржајном смислу.
- Извор
- vijesti.RS
- / www.Mrkonjic-Grad.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Остале новости из рубрике »