Загревање нa миг-21
Ветерани у србском Ратном ваздухопловству - авиони "миг 21", чији је век трајања пред истеком, неочекивано су добили кључну улогу у процесу обуке младих пилота за савременије "мигове 29" који ће ове године ући у борбену употребу. У Војсци Србије у току је прелазак летача са авиона "супергалеб Г4" на овај тип ваздухоплова. Циљ војног врха јесте да максимално искористи ресурсе старих "мигова 21", али и да растерети постојеће "двадесетдеветке", које се осим за обуку користе и за непрекидно борбено дежурство.
Преобука летачког кадра почела је прошле године селекцијом групе младих пилота који ће током 2018. проћи све тренинге потребне за летење на новопримљеним "миговима 29". Овај тим биће замајац летачког кадра у ловачкој авијацији у следећих десет година. Процес обуке, према плановима, убудуће ће бити интензивнији - летеће се више и у свим могућим условима. Период "транзиције" зато је отворио простор за још један ангажман проверених двоседа "миг 21".
- Циљ нам је да искористимо све ресурсе како би се обука пилота што брже одвијала. То посебно важи за надзвучну авијацију, али и за почетну летачку обуку - наводе у Ратном ваздухопловству. - У том смислу веома је важно што су школски авиони "ласта" после више година провера и тестирања уведени у наоружање.
Процес обуке пилота годинама је био успорен, а у одређеним периодима и потпуно заустављен. Током последње деценије свега неколико летача оспособљено је за управљање ловачким авионима. Први знаци побољшања направљени су 2015. године, када је направљен изузетак у односу на дотадашњу праксу - пилоти су уз убразну тренажу директно са школско-борбеног "супергалеба Г4" ускочили у кокпите "мигова 29".
Ратно ваздухопловство је по пријему "мигова" из Русије, октобра прошле године, пред себе ставило више задатака, међу којима је обука летачког кадра - најважнији. Приоритет је прихват шест "руских" летелица, на којима тренутно раде руски и србски стручњаци. Ови авиони, по окончању модернизације и набавке наоружања, преузеће дужност чувања ваздушног простора и дежурства на борбеном положају на аеродрому Батајница.
ПАД ИНТЕРЕСОВАЊА ЗА АВИЈАЦИЈУ
ПРОФЕСИЈА војног пилота одувек је важила за атрактивну и примамљиву. Последњих година, међутим, бележи се мањи одзив за ову врсту занимања.
- Пре 30 година нас 2.400 задравствено способних конкурисало је за Војну ваздухопловну гимназију у Мостару - упоредио је недавно потпуковник Дејан Беда, командант 101. ловачке ескадриле. - Класа је бројала свега 150 питомаца, а на Академију је отишло свега 35, а на "мигу 21" завршило је свега нас 11. Правила тржишта пренела су се и у овај сегмент, па је интересовање младих испод потребног.
Р. Драговић,
Новости
- Извор
- Миг 29 и Миг 21 на стајанци Фото П. Милошевић / Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »