Сви Срби воjна мета
ЗAГРЕБ - Бивши ратни министар унутрашњих послова Хрватске Иван Jарњак jуче jе на суђењу генералима Рахиму Aдемиjу и Мирку Норцу рекао да на подручjу Медачког џепа, у Лици, нису страдали цивили, jер jе цjелокупно локално српско становништво у вриjеме хрватске воjне акциjе на том подручjу било наоружано.
- Сви су били наоружани, а никада ниjе направљена анализа да се утврди ко jе страдао у воjним акциjама, а ко након њих - рекао jе Jарњак на суђењу Aдемиjу и Норцу, коjе jе jуче настављено у Жупаниjском суду у Загребу.
Он jе рекао да ниjе тачна тврдња да су ратни злочини за коjе су оптужени Aдеми и Норац, извршени након борбених акциjа.
Према оптужници коjу jе хрватско правосуђе преузело од Хашког трибунала, Норац и Aдеми су по командноj одговорности оптужени за злочине над српским цивилима у акциjи хрватске воjске и полициjе "Медачки џеп" у септембру 1993. године, као и за претjерано и неселективно гранатирање српских села.
Jарњак jе рекао да jе информациjе о наоружању становништва добиjао пратећи снимке тадашњег ТВ Книна, коjи jе приказао jедну старицу како из противавионског оружjа пуца по хрватским положаjима, као и других извора коjи су почетком рата обавjештавали да jе JНA наоружала цjелокупно српско становништво на ратном подручjу.
Његово се свjедочење заснива на jеднодневноj посjети Госпићу, у коjи jе стигао у септембру 1993. године, у вриjеме акциjе "Медачки џеп", како би провjерио рад специjалне полициjе коjа у то вриjеме, како jе обjаснио, ниjе била под контролом МУП-а већ Главног штаба Хрватске воjске (ХВ).
Jарњак jе рекао да jе у Госпићу стекао утисак да тим подручjем заповиjеда Рахим Aдеми, а да тадашњег пуковника Норца ниjе видио, као и да му га тада нико ниjе ни споменуо.
Свjедок jе рекао да су заповjедници специjалне полициjе тада били Младен Маркач и Жељко Сачић, коjи су били подређени Aдемиjу, и да он тада ниjе чуо за тзв. Сектор 1, коjим jе, према оптужници, командовао Норац.
Jарњак jе додао и да jе, иако jе у то вриjеме био министар полициjе и члан Савjета за одбрану и националну безбjедност коjи jе доносио важне одлуке у вези са ратним дjеловањима, о низу важних питања, попут смjене генерала Aдемиjа након "Медачког џепа" или приче о цивилним жртвама дознао из медиjа, а касниjе и од представника УН.
Младен Маркач
Послиjе Ивана Jарњака, пред Судским виjећем требало би да се поjави и бивши командант специjалне полициjе Младен Маркач, коjи jе у Хагу оптужен за злочине почињене током воjне акциjе "Олуjа" 1995. године и има забрану наступа у jавности и давања изjава.
Хашки трибунал jе Маркачу, на захтjев његових адвоката, привремено укинуо забрану и закључио да он може да напусти стан и jавно иступа, али само због свjедочења у поступку против Aдемиjа и Норца.
- Извор
- glas.cms-go.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »