Курц: Преговори о буџету ЕУ биће једна од централних тема за време председавања Аустрије
Аустријски канцелар Себастијан Курц сматра да би источноевропским земљама, као што су нето-примаоци новца Мађарска и Пољска, убудуће требало смањити средства из ЕУ.
„На крају то неће бити само моја одлука“, изразио је уверење Курц у интервјуу за бечки дневник „Стандард“.
Он је истакао да ће у преговорима о оквиру буџета ЕУ Аустрија снажно заступати позицију нето-уплатиоца.
Курц је додао да је са холандским премијером Марком Рутеом и неколико других у тој групи сагласан да треба инсистирати да се штедљивије барата новцем европских пореских обвезника.
„Постоје многе области које треба анализирати. Имамо тренутно ситуацију да много новца иде у источноевропске државе, а многе од њих нису тиме задовољне. Често се поставља питање да ли тај новац уопште доспе до правог места, док се истовремено у Западној Европи чује колико су антиевропске те земље. Имамо намеру да наредних година проследимо стотине милиона евра подршке у приближавању Турске, иако у Турској газе људска права. Мора се наћи храброст и тако нешто довести у питање“, поручује аустријски канцелар.
Преговори о буџету ЕУ биће једна од централних тема за време председавања Аустрије Унији у другој половини ове године.
Европска комисија намерава да предложи у мају буџет за наредних период од 2021.године.
Курц је и раније тражио да, и поред иступања Велике Британије из чланства ЕУ 2019, не буде даљег оптерећења по нето-уплатиоце, односно државе које више уплаћују у буџет Уније него што из њега узимају, као што је Аустрија.
Аустрија је 2016. са 791,3 милиона евра била осми по величини нето-уплатилац.
Пољска је тада са плусом од 7,1 милијарду евра била земља која је највише добила из буџета ЕУ, а следе Румунија, Грчка, Мађарска и Чешка.
Курц је најавио да ће председавање Аустрије ЕУ свесно искористити за подстицање неопходних промена у ЕУ.
„Приоритет је стављања фокуса на субсидијарности. Верујем да је питање да ли треба имати више или мање Европе погрешно. Питање мора да буде у којим областима нам треба више Европе а у којима мање. У великим питањима као што су одбрамбена и безбедносна политика неопходна је снажна сарадња. Истовремено, ЕУ треба да се уздржи када је реч о малим питањима, о којима се може боље одлучивати на регионалном или националном нивоу. Само тако се може осигурати да бирократија не расте стално“, уверен је он.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »