Лавров: Русија, Турска и Иран ће на сваки начин помагати специјалном изасланику УН-а за Сирију Стафану де Мистури
Русија, Турска и Иран су се договорили да на сваки начин помажу специјалном изасланику УН за Сирију Стафану де Мистури да унапређује рад на сиријском уставу у Женеви на основу резултата форума националног дијалога у Сочију, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
Он је додао да ће „очекивати резултате од УН, који ће се ослањати на овде постигнуте договоре“.
Лавров је констатовао да су зоне деескалације у Сирији, упркос свим недостацима, значајно смањиле ниво насиља у земљи.
„Захваљујући директном дијалогу који се одвија у Астани, успели смо да формирамо зоне деескалације и, уз све недостатке, оне су знатно смањиле ниво насиља. То сви признају, укључујући и Савет безбедности УН“, рекао је Лавров новинарима.
Руски министар је, говорећи о могућности одржавања Конгреса националног дијалога Сирије „Сочи 2“, изјавио да Москва не покушава да гледа у будућност, јер је најважније да се стимулише Женевски процес о Сирији.
„Договорили смо се да се резултати Конгреса прослеђују УН у нади да ће стимулисати Женевски процес. (Специјални изасланик генералног секретара УН за Сирију Стафан) де Мистура има сва овлашћења садржана у Резолуцији 2254 и данас је на Конгресу изражена подршка овим овлашћењима и захтев да се активно ангажује у раду на уставу“, додао је Лавров.
Он је рекао да је Русија спремна за дијалог са Западом о Сирији у било ком формату и да је најважније поштовање принципа да о судбини Сирије одлучују сами Сиријци.
„На овај конгрес позвали смо представнике свих земаља сталних чланица Савета безбедности УН и многе друге државе. Захвални смо Кини и Казахстану јер си њихови специјални представници делегирани на овај догађај“, рекао је министар.
Према његовим речима, „западни партнери су се ограничили да овде пошаљу младе дипломате из својих амбасада у Русији“. „Било како било, спремни смо за дијалог у било ком формату и на било ком нивоу“, нагласио је Лавров.
Он је навео да је најважније само поштовање главног принципа Резолуције 2254 — да само сâми Сиријци могу да одлучују о судбини своје земље.
Учесници Конгреса националног дијалога Сирије у Сочију одобрили су изјаву са принципима будуће организације земље, додао је шеф руске дипломатије.
„На Конгресу је одобрена изјава са основама и принципима будућег устројства Сирије. Ови принципи нису револуционарни, то су кључне норме међународног права — поштовање суверенитета, територијалног интегритета, независности Сирије, обезбеђивање права свих етничких и верских група, обезбеђивање политичког процеса који неће оставити никога по страни и који ће дозволити самим Сиријцима да без спољног мешања одреде своју судбину“, истакао је Лавров.
Учесници Конгреса такође су се договорили о формирању уставне комисије, која ће укључивати делегате изабране на форуму, као и представнике оних група које нису присуствовале Конгресу у Сочију, и ова комисија ће радити у Женеви.
Према његовим речима, „овај резултат, стварање уставне комисије, предаје се УН у складу са Резолуцијом 2254“.
„Рад ове нове структуре, одбора за припрему сиријског устава, биће организован у Женеви“, додао је министар.
Он је навео и да Русија чека да од специјалног изасланика Уједињених нација за Сирију Стафана де Мистуре у најскорије време добије конкретне предлоге за организацију рада ове уставне комисије.
Састанци „петорке“ о Сирији у Вашингтону и Паризу могу да ометају Женевски процес, рекао је руски министар.
Пет земаља (САД, Француска, Саудијска Арабија, Јордан и Велика Британија) развило је у Вашингтону документ који се односи на план имплементације Резолуције Савета безбедности УН 2254 о Сирији. Шеф делегације Владе Сирије Башар ел Џафари изјавио је да Дамаск не прихвата документ „петорке“ и да сматра да је његов циљ подривање женевских преговора и Конгреса националног дијалога Сирије у Сочију.
„Споменули сте документ пет земаља које су се састале у Вашингтону, а затим у Паризу. Оне су написале неке од својих идеја и ставиле их на папир. Рекао бих да је ово закулисна активност. Она не одговара Женевском процесу, јер се састало пет земаља, произвољно изабраних, које нису позвале кључне актере укључене у сиријско решење. А да не помињем сиријске стране, које нису биле тамо. О њима нико није размишљао“, рекао је Лавров новинарима.
„Али ни Турска, ни Иран, ни Русија, као земље-гаранти астанског процеса, који су сви поздравили, нису позвани. Према томе, чини ми се да такви закулисни састанци могу управо да ометају Женевски процес, јер би неки могли да изграде илузије да је тако могуће брже преговарати него са учешћем свих страна без изузетка“, истакао је министар.
„Што се тиче коментара које чујемо из Париза, Вашингтона и других престоница, знате да је наш Конгрес отворен и на њему учествује представник генералног секретара УН Стафан де Мистура, учествују посматрачи које смо позвали из свих сталних чланица Савета безбедности УН, из земаља-суседа Сирије и других арапских држава, и Казахстана као земље-домаћина Астанског процеса“, нагласио је Лавров обраћајући се новинарима.
Конгрес националног дијалога Сирије који је одржан у Сочију први је важан корак у међусиријском помирењу, и све у свему био је успешан, рекао је руски министар спољних послова.
„Најважније је да строго поштујемо основни принцип Резолуције 2254 — да ће само сâми Сиријци одлучивати о судбини своје земље. Циљ овог Конгреса и био је управо стварање услова за то, и мислим да је овај први и веома важан корак у целини био успешан“, закључио је Лавров.
Конгрес сиријског националног дијалога у Сочију одржан је у уторак. На њему је учествовало више од 1.500 људи који представљају све политичке и етничко-верске групе Сирије. Кључни задатак Конгреса је почетак рада на новом уставу Сирије као и формирање уставне комисије. Конгресу присуствују посматрачи држава-гараната (Иран и Турска), неколико арапских земаља, као и делегације канцеларије специјалног изасланика УН за Сирију Стафана де Мистуре, коју предводи Де Мистура лично.
Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
- Извор
- фото: © РИА Новости / Михаил Воскресенский/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »