Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 25.01.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 25.01.
Стање на фронту - .
Уживо са сиријско-турске границе
Преглед политичких и других вести за 25.01.
Немачка позвала НАТО да се размотри војна операција Турске у Сирији - Немачки министар спољних послова Зигмар Габриел затражио је од генералног секретара НАТО да покрене питање турске војне операције против Курда у Африну, јер тензије расту у региону.
"Питао сам генералног секретара НАТО-а [Јенса Столтенберга] да размотримо ситуацију у Сирији и посебно у северном делу земље, унутар НАТО-а", рекао је Габриел у саопштењу које је објавило Министарство споних послова Немачке. Он је такође рекао да је Берлин, заједно с Паризом, позвао стране да "зауставе даљу ескалацију" непријатељстава у региону "како би олакшали хуманитарни приступ подручју и заштитили цивиле", те је означио ово питање као "највиши приоритет".
Габријел је такође нагласио да би у решавању конфликта требало "узети у обзир безбедносне интересе Турске".
"Шансе за политичке преговоре о миру и стабилности у Сирији и даље постоје", рекао је он, додајући да их не треба пропустити због војних акција.
"Ја сам више пута јасно ово саопштио турској влади", додао је Зигмар.
Немачки министар спољних послова у недељу је критиковао поступке Турске у Африну, рекавши да је посљедња ствар која је потребна Сирији након пораза Исламске државе још један војни сукоб на њеној територији. Он је такође упозорио да сукоб између Турске и сиријских Курда "носи ризике који су непроцењиви."
Габријел је такође истовремено похвалио и Турску и Курде, рекавши да су обе стране уложиле велике напоре у борби против терориста Исламске државе. Он је такође позвао све стране да се фокусирају на мировни процес и политичке преговоре.
Анкара: САД морају престати подржавати терористе да би избегле сукоб са Турском у Сирији - "Ако Вашингтон жели да избегне директну конфронтацију са Турском у северној Сирији, треба да престану да подржавају терористе", рекао је заменик турског премијера за турски ТВ канал Хабер.
"Они који подржавају терористичку организацију постаће мете у овој бици", рекао је Бекир Боздаг.
"Сједињене Државе треба да размотре улогу својих снага и елементе којима пружају подршку терористима на терену, на начин да избегну сукоб са Турском."
Саопштење долази након што је покренута турска операција под називом "Маслинова грана" у области Африн у Сирији, у којој доминирају Курди, а војна операција је ушла у свој шести дан. Кампања је уследила након саопштења коалиције под вођством САД да ће стварити "Пограничне безбедносне снаге" већином од курдских бораца.
Анкара инсистира да су курдски борци повезани са Радничком партијом Курдистана, а која је у Турској проглашена као терористичка група.
Изјава Боздага долази након телефонског разговора турског председника Реџепа Таипа Ердогана и његовог америчког колеге Доналда Трампа. Током разговора, изражена је забринутост да тренутна војна операција Анкаре у Сирији, ако се и не смањи, може довести до директног сукоба између два главна савезника у НАТО-у.
Трамп је позвао Турску на опрез и да избегава било какве радње које би могле да доведу до сукоба између турских и америчких снага. Амерички лидер такође је позвао Анкару да смањи и "ограничи своје војне акције" како би се "избегле цивилне жртве".
"Са операцијом "Маслинова грана", још једном смо спречили игру тих сила чији су интереси у региону различити", рекао је Ердоган.
"Почевши од Манбиџа, наставићемо да ометамо њихову игру", додао је Ердоган.
Манбиџ је удаљен 100 километара од Африна и држи га Курдска милиција уз подршку САД-а, што подстиче страхове од директног сукоба између Анкаре и Вашингтона.
Лавров и Чавушогли разговарали о предстојећем Конгрес националног дијалога за Сирију - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров разговарао је телефоном са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом о припремама за предстојећи Конгрес националног дијалога у Сочију, саопштило је МСП Русије.
Како се наводи у саопштењу, двојица министра разговарала су о припремама за мировни Конгрес и о додатним заједничким корацима у интересу осигурања успешног одржавања овог догађаја.
Један од политичких представника сиријских Курда Алдар Халил раније је најавио да званичници сиријских Курда вероватно неће присуствовати мировном конгресу у Сочију.
Међутим, Сједињене Државе су добиле позив за Конгрес, саопштили су у Стејт департменту.
Мировни конгрес о Сирији ће се одржати 29. и 30. јануара у руском Сочију. Специјални представник Русије у Сирији Александар Лаврентјев је изјавио да ће на форуму бити покренут процес рада над новим сиријским Уставом. Реч ће имати сви: и Влада и опозиција — унутрашња, спољна и наоружана.
Москва оптужила САД за масовни пропагандни напад везано за сиријску кризу - Покушај Вашингтона да свали кривицу за хемијске нападе у Сирији на Москву је "пропагандни напад" чији је циљ да се угрози имиџ земље и поремети предстојећи конгрес Сиријског националног дијалога у Сочију.
Русија се фокусира на одважност најновијих америчких оптужби за "крајње" саучесништво Москве у свим наводним хемијским нападима у Сирији, а које су изразили државни секретар Рекс Тилерсон и амбасадор у УН-у Ники Хејлеј.
"У суштини, спроведен је масовни пропагандни напад у циљу клевете Русије на светској сцени и подривања напора за мирно решење кризе у Сирији", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.
"Вашингтон наставља у својим покушајима да међународну заједницу навикне на идеју да наша земља, која је, за разлику од САД-а уништила своје залихе хемијског оружја, да не само да одобрава њихову употребу у Сирији, него да је уопште увек крива за све", додаје се у саопштењу.
"Да амерички званичници занемарују елементарне норме етике није ништа ново, али са најновијим инсинуацијама Тилерсона и Хејлијеве су се баш истакли", додало је Министарство.
Током сусрета 29 земаља у Паризу у уторак на који Русија није позвана, Рекс Тилерсон је оптужио сиријску владу да је покренула још један хемијски напад. Случајно, пред "Форум за међународно партнерство против некажњавања употребе хемијског оружја", извештаји су се појавили о наводном хемијском нападу у Источној Гути. Тилерсон је овај догађај икористио да оптужи Русију.
"Ко год да је извршио нападе, Русија на крају сноси одговорност за жртве у источној Гути, као и на другим местима, с обзиром да је Русија умешана у ситуацију у Сирији", рекао је Тилерсон.
Москва, која је у среду позвала на хитан састанак Савета безбедности УН-а да се разматра о наводној о употреби хемијског оружја у Сирији, поново је предложила ново тело Заједничког истраживачког механизма Организације за забрану хемијског оружја, чији је мандат истекао у новембру. Раније ово тело није успело да направи објективне извештаје о хемијским нападима, укључујући инцидент у априлу у Кан Шаикуну у провинцији Идлиб. Уместо тога, Москва је предложила да се успостави објективни истражни механизам за испитивање свих навода о хемијским нападима у Сирији "заснован на беспрекорним и необоривим чињеницама".
Вашингтон је одмах одбацио предлог, док је амбасадор САД у свом говору оптужила Русију да је "убила" Механизам. Даље је поновила Тилерсонову изјаву: "Знамо да је Русија већ годинама гледала на други начин, док њихови сиријски пријатељи користе ово одвратно оружје. Русија је се крије у злочинима режима Асада".
Америчке оптужбе, саопштило је руско министарство спољних послова, "супротно је здравом разуму". Сама "чињеница" да се најновији хемијски инцидент заиста догодио још није потврђена. Извештаји су поткрепљени контроверзним про-милитантним извора, а то су Бели шлемови и Сиријска опсерваторија за људска права са седиштем у Великој Британији. Москва је нагласила да "дискредитовани" Бели шлемови имају дугу историју "сарадње са терористичким групама" и више пута су ухваћни у "ширењу отворених лажи".
Трамп позвао Ердогана да се избегавају радње у Сирији које би могле довести до сукоба између две војске - Доналд Трaмп је у телефонском разговору са турским председником Таипом Ердоганом изразио забринутост да тренутна војна операција Анкаре у суседној Сирији, ако се не смањи, може резултирати директним сукобом између два НАТО савезника.
"Председник Трамп је изразио забринутост због ескалирања насиља у Африну у Сирији те се ризикује подривање наших заједничких циљева у Сирији", наводи се у саопштењу Беле куће.
"Он је позвао Турску да буде на великом опрези и избегава било какве радње које би могле да доведу до сукоба између турских и америчких снага".
Трамп је даље позвао Турску да смањи и "ограничи своје војне акције" како би се "избегле цивилне жртве и не би повећао број расељених лица и избјеглица".
САД имају око 2.000 трупа и војних "саветника" у Сирији. Вашингтон и Анкара би стварно могли лицем у лице да се суоче, иако је могућност "мала", изјавио је заменик премијера Турске нешто раније, након што је Ердоган саопштио да неће допустити "игре" на граници Турске.
Упркос позивима да се "смањи" војно ангажовање у Сирији, турски лидер је најавио продужење операције у Сирији од региона Африн до енклаве Манбиџ.
"Операцијом "Маслинова грана", још једном смо спречили игру тих сила чији су интереси у региону другачији", рекао је Ердоган.
"Почевши од Манбиџа, наставићемо да ометамо њихову игру", додао је Ердоган.
Јаз између НАТО савезника расте упркос наведеном "заједничком циљу постизања трајног пораза" терориста Исламске државе. Анкара је подстакнута чињеницом да САД и даље подржавају јединице Курдске народне одбране, за које Турска тврди да су повезане са радничком партијом Курдистана, а коју Турска сматра терористичком организацијом.
Ердоган позвао Трампа да Вашингтон прекине са испорукама оружја сиријским Курдима - Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган за време телефонског разговора са америчким колегом Доналдом Трампом позвао је Вашингтон да прекине испоруке наоружаним сиријским Курдима из одреда „Снага народне самоодбране“ и партије „Демократски савез“, саопштио је лист „Туркије“, позивајући се на извор у канцеларији председника Турске.
Две стране ру разговарале о току операције Оружаних снага Турске „Маслинова гранчица“ у Африну и ситуацији у Сирији у целини. Председници су се договорили да одржавају тесне контакте ради разрешења сиријске кризе.
Турска је озбиљно забринута подршком САД сиријским Курдима. Анкара је више пута саопштавала да Вашингтон прави грешку, испоручујући оружје одредима Курда. Она ове одреде сматра истим са формацијама Радничке партије Курдистана, коју сматрају терористичком организацијом и тврде да оружје које добијају од Америке може бити употребљено против Турске.
Прес-служба Беле куће саопштила је да је Трамп изразио забринутост Ердогану порастом насиља у Африну. Амерички председник је позвао Турску да појави опрез и избегне сваку акцију која може да доведе до сукоба турских и америчких војника.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »