Британија протерала четворицу руских дипломата
Велика Британија је протерала четворицу дипломата Русије као одговор на одбијање Москве да изручи Андреја Луговоја који је у Лондону осумњичен за убиство руског емигранта Александра Литвињенка, саопштио је данас у Парламенту шеф Форин офиса Дејвид Милибанд.
Министар Милибанд је рекао да је у току процена сарадње са Русијом на неколико планова, а већ су суспендовани преговори о визним олакшицама. Шеф Форин офиса је посланицима пренео да је Русија „важан савезник”, али да је „било неопходно послати јасан и одговарајући сигнал о озбиљности са којом третира случај Литвињенко". Милибанд је додао и да ово "није анти-руски потез".
У Лондону нису саопштена имена протераних дипломата а радио Би-Би-Си сазнаје да је реч о обавештајним официрима у амбасади Русије.
У политичким круговима се процењује да ће сада Русија узвратити истом мером и тога је британска влада, подсећа Би-Би- Си, била свесна када је доносила данашњу одлуку. Односи Русије и Британије су већ извесне време погоршани упркос веома развијеној економској сарадњи. Протеривање дипломата је још један корак који би на дуже време могао везе између Лондона и Москве сведе на минимум.
Камињин: Неморалан потез Лондона
Русија је данас оштро реаговала на одлуку власти Велике Британије да протерају четворо руских дипломата, називајући то "неморалним" и потезом "који ће имати веома озбиљне последице по руско-британске односе". Како је саопштио званични представник руског Министарства иностраних послова Михаил Камињин, шеф дипломатије Сергеј Лавров је данас у телефонском разговору упозорио британског колегу Дејвида Милибенда да ће "провокативне активности британских власти имати најозбиљније последице по руско-британске односе".
Камињин је рекао да "у последње време британске власти упорно одбијају да изруче оптужене грађане других земаља, који се налазе на територији Енглеске".
"У таквој атмосфери позиција Велике Британије је неморална", рекао је он.
По Камињину потези званичног Лондона личе на добро режирану акцију, усмерену на политизацију истраге у предмету бившег официра Федералне службе безбедности (ФСБ) Александра Литвињенка, отрованог у новембру 2006. Камињин је рекао како се "стиче утисак да таквим активностима британске власти покушавају да оправдају одбијање сарадње са руским правосудним органима у вези са екстрадицијом (емисара чеченских сепаратиста Ахмеда) Закајева и (одбеглог руског олигарха Бориса) Березовског", којег Русија тражи због проневера и позива на насилно рушење власти.
- Извор
- blic.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »