Помор риба на Бегеју
Зрењанин – На Бегеју се догодио још један еколошки инцидент. Протеклог викенда на овој реци је дошло до масовног помора рибе што се видело голим оком. Међутим, као и сваки пут када се нешто овако деси, а дешава се често, неизвесно је ко је крив за овакве појаве. Да се не говори о томе да због њих нико не одговара.
Угинула риба плутала је реком Бегеј низводно од Зрењанина. Мештани Ечке приметили су је још у четвртак, а у суботу се она видела на целокупној речној површини у дужини од двадесетак километара.
Узводно од града нису примећена угинућа што су нам потврдили риболовци и еколози у Српском Итебеју и Клеку, а то наводи на закључак да је воду отровао неко од зрењанинских индустријских загађивача. Водопривредни инспектор Чаба Хармати је због овог инцидента прекинуо годишњи одмор и у петак наложио анализе воде које су показале да су отровне материје овог пута дошле из Румуније, што потврђују обраде узорака узетих из воде у граничном појасу. Чињеница да је угинула риба нађена тридесетак километара од границе у предузећу „Воде Војводине” које газдује овдашњим рекама, кажу да постоји могућност да су рибе отроване у горњем току, а да их је река избацила низводно или да су отровне материје почеле да делују кад су доспеле на ово подручје. Углавном, страдало је на тоне, претежно рибље млађи.
Међутим, овдашњи еколози и риболовци кажу да ни зрењанински загађивачи не маре за квалитет бегејске воде којом су некада спремане супе, а данас се у тој води више нико и не купа јер је нечиста преко сваке мере. Бранко Чордић, председник организације зелених „Еко сан”, каже да је обавештен о помору рибе јер је он и дугогодишњи спортски риболовац и љубитељ природе.
Убеђен сам да реку загађују и овдашње фабрике јер немају адекватне пречишћиваче и крајње је време да се нове газде упозоре да их уграде. Тако зрењанинска уљара испушта отпад од производње биљних масти које пливају по површини Бегеја, а она није једина која је придонела да река личи на канализацију, каже Чордић.
Већ дуже од једне деценије се прича о разним пројектима чишћења Бегеја. Укључене су и међународне организације, али помака нема. Напротив, упркос чињеници да често по овој реци „риба плива леђно” нико ништа не предузима. Са једне стране, у неколико наврата је вршено порибљавање реке, а с друге, готово сваке године дође до тровања у коме угине на десетине тона рибе.
- Извор
- politika.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »