Конференција у Бриселу: треба разјаснити позицију Русије
Правна база међународне енергетске сарадње захтева модернизацију. Да би се успешно развијао енергетски дијалог између Русије и Европске уније, који је напунио већ десет година, Европа треба боље да разуме руску позицију. Ради разјашњавања постојећих проблема у вези с иницијативом Европске комисије у Бриселу 13-14. септембра, одржава се међународна конференција „Јединствена енергетска платформа - основа безбедне будућности Европе: на дневном реду су Русија и Европска унија".
Управо земље ЕУ представљају главно тржиште руских произвођача нафте и гаса. Европски потрошачи из дугогодишње праксе односа с Русијом знају да је она поуздан партнер. За наставак успешне сарадње на обострану корист потребна је равнотежа интереса произвођача и потрошача. Међутим, у последње време овде се запажа очигледна неуједначеност, нарочито након што је прошле године Европска комисија прихватила трећи енергетски пакет - комплет директива за земље ЕУ. Он, између осталог предвиђа да иста компанија не може бити испоручилац и оператер за транзит.
Прва земља која је одлучила да делује у складу с трећим пакетом је Пољска. Преко њене територије пролази гасовод Јамал-Европа, чији оператер је заједно с пољском компанијом, руски „Гаспром". Ова одредба европског енергетског пакета крши принципе тржишне економије, сматра познати руски стручњак, директор Института за проблеме нафте и гаса, Анатолије Дмитријевско.
Ако кажете да ова деоница, саграђену од новца „Гаспрома" треба да буде експроприсана, као што су својевремено чинили бољшевици, крши се главни принцип тржишта. Инвеститор се лишава могућности да поврати уложена средства. Европско енергетско тржиште налази се у фази формирања, у њему нема развијеног система за транспорт гаса. У Европи треба градити деонице гасовода и укључити их у јединствен енергетски систем. Да ли се у директивама може предвидети како ће се развијати тржиште, каква ће бити сировинска база, одакле ће бити испоруке? Живот показује да европски чиновници све време погрешно предвиђају.
Шта ће превагнути - практични интерес и здрав разум или налози чиновника? Биће пронађен компромис, сматра председник Центра за енергетску дипломатију и геополитику, Станислав Жизњин:
Пољској је гас свеједно потребан, тим пре што преко њене територије треба да иде у Немачку итд., тако да ћемо ми и наши пољски партнери морати да нађемо неки компромис да би било гаса и да би се економија развијала.
Конференција у Бриселу ће бити неформална и невладина. Представници Русије желе да разјасне позиције своје земље и да изложе свој поглед на будућност енергетског дијалога Русија-ЕУ. Пожељно је да се овакви сусрети одржавају чешће, да не би долазило до проблематичних ситуација с транзитом енергетских носилаца и да европски потрошачи не би патили због несташице гаса у доба најјаче зиме због непредвидљивих радњи транзитних земаља.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »