Рубља ће помоћи Кини да смањи зависност од долара
Кина је ставила улог на руски рубаљ како би смањила зависност од долара. У најближој будућности кинеске банке ће приступити котирању националне валуте - јуана у односу на рубаљ.
Руска рубља ће се de jure уселити на кинеско финансијско тржиште. Она ће се званично вредновати у пару с јуаном, равноправно с аустралијским и сингапурским доларом, јапанским јеном и јужнокорејским воном. За последњих неколико година многе руске и кинеске компаније су de facto вршилe плаћања у националним валутама чувајући се од непредвидивих колебања америчког долара и евра. Управо глобална економска криза подстакла је Русију и Кину да не оклевају с почетком званичног котирања пара рубља-јуан. Зато, по мишљењу руководиоца Центра за источна истраживања Дипломатске Академије МИП РФ, Андреја Володина, овај корак далеко превазилази оквире билатералних односа.
Кина жели да стабилизује светски систем укидањем два пола у светском финансијском систему - пола долара и пола евра. Очигледан је њен покушај да заштити себе и цео светски економски простор од ове биполарности, која данас постоји вештачки. Зато је прикључивање рубље кинеском јуану управо корак на децентрализацији светског финансијског система. Он неће одговарати само интересима Кине и Русије, већ и других земаља, које се веома плаше ових реактивних колебања долара и евра.
Почетак котирања пара јуан-рубља ће значајно ојачати позиције ових обрачунских јединица на светском финансијском тржишту. То значи да ће проширити њихове могућности да постану регионалне резервне валуте. Кина активно наговара партнере из АСЕАН и Источноазијског економског друштва уз учествовање Јапана и Јужне Кореје да одустану од долара и да обрачуне врше у националним валутама. Имајући у виду економску улогу Кине, очигледно је да се јуан истиче као алтернатива долара, сматра заменик директора Института за Далеки Исток Сергеј Лузјанин.
Проблем конкуренције јуана и долара de facto постоји. Проблем је ко ће победити. Кинеско руководство би желело да стратешки у етапама директно или индиректно изврши дедоларизацију светске финансијске структуре, да учини јуан или светском или барем регионалном валутом. Данас предстоји задатак реализације пројекта: јуан као регионална валута.
Изгледа да многе земље одустајање од долара и прелазак на регионалне или националне валуте разматрају као пут за оздрављење светског финансијског система. Рецимо, без икаквог политичког притиска рубља је на простору ЗНД већ de facto стекла статус регионалне обрачунске јединице. Заједничко тржиште југа Латинске Америке (МЕРКОСУР) рашчишћава простор од долара у корист националних валута. Бразил, Русија, Индија и Кина, чланови неформалног клуба БРИК, такође су решили да трговину и инвестициону сарадњу обављају у националним валутама. Зато се то, што кинеске банке котирају пар јуан-рубља може посматрати као нов корак на јачању веза у оквирима ове групе на новој финансијској основи.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »