Русија треба да постане транзитни коридор између Европе и Азије
Русија треба да постане највећи тразитни саобраћајни коридор између Европе и Азије. Ово је изјавио шеф председничке администрације Русије Сергеј Наришкин. Он је иступио на Бајкалском економском форуму, који је одржан ових дана у Иркутску.
Развоју саобраћајне инфраструктуре, која треба да веже Европу преко Русије са Азијско-Тихоокеанским регионом, била је посвећена специјална конференција, одржана у оквиру шестог Бајкалског међународног економског форума. Ево шта је рекао, отварајући конференцију у Иркутску, шеф председничке администрације Сергеј Наришкин:
Историјски Русија је мост између Европе и Азије. Карика између две цивилизације. Данас је наш главни задатак да постанемо мост не само у политичком и културном, већ и у буквалном смислу те речи. Неопходно је поставити велике цевоводне, железничке, аутомобилске, поморске и ваздушне путеве у Европи и Азији. Створити својеврстан велики пут свиле 21. века. Треба почети развојем енергетске инфраструктуре. У тој сфери постоје значајни помаци. Води се активна изградња цевовода Истични Сибир - Тихи океан, подсетио је Сергеј Наришкин.
До данас практично читав саобраћај између Европе и земаља Азије које се бурно развијају одвијао се поморским путем, заобилазећи Евроазију, чак Афрички континент. То је увећавало и цену и време превоза. Ако традиционалном маршрутом преко Суецког канала достава терета из Европе у земље Азијско-Тихоокеанског региона траје око 40 дана, транзит руском железницом до лука Далеког Истока врши се за 11 дана. А до 2012. гдоиен време доставе контејнера са теретом преко Сибира и европског дела земље и назад биће смањено до недељу дана.
Планира се да се модернизује и аеродромска мрежа у ваздушном коридору Европа-Русија-Азијско-Тихоокеански регион и да се успостави и трансполарни авионски саобраћај. На дневном реду је питање о препороду Северног поморског пута за директан транзит терета из европских лука у азијске и назад. Први танкери и теретњаци већ су прошли овог лета Северним поромским путем, што је скратило време доставе терета двоструко у поређењу са традиционалном маршутом.
Ускоро ће бити донета одлука о томе до ког руског региона ће допрети нови аутопут Кина-Казахстан-Русија: до Санкт-Петербурга или до Каљининграда преко Белорусије и Литваније.
Реализација овакве врсте саобраћајних пројеката ступа у практични стадијум. Реч је о привлачењу страних инвестиција у конкретне инфраструктурне пројекте, који су разматрани ових дана на Бајкалском економском форуму у Иркутску.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »