Казахстан тражи од Русије воду
Русија и Казахстан ће заједно развијати и унапређивати иновациона достигнућа. Заједнички напори научника двеју земаља ће омогућити да се изврши технолошки продор у многим правцима. У то је сигуран председник Казахстана Нурсултан Назарбајев. На сусрету с Дмитријем Медведевом у Уст-Каменогорску он је издвојио један овакав правац и подсетио је на пројекат од пре 40 година.
Ове године тема седмог форума међурегионалне сарадње је сарадња у области одрживог развоја и високих технологија. На форуму је као домаћин главну реч водио Нурсултан Назарбајев. Ту је и дао изјаву која је имала велики одјек. Казахстански председник је предложио повратак на идеју окретања сибирских река на југ. Од недостатка воде пате како Казахстан, тако и друге земље Средње Азије. Јужни региони Русије, који се граниче с Казахстаном, такође имају проблема с водом, премда и не толико великих. Председник Назарбајев је подсетио на сушу из ове године, која је довела до невиђено ниског водостаја реке Урал. Снижава се водостај и на реци Иртиш, која из Кине преко Казахстана тече у Русију. И председник Казахстана је почео да говори о сибирским рекама.
Руски еколози су ову идеју дочекали на нож. Они сматрају да би слична замисао за Русију представљала еколошку катастрофу. У наредним деценијама цела Централна Азија ће се сусрести с великим недостаком воде, али овај проблем не треба решавати уништавањем сибирских река. Осим тога, још у време СССР-а еколошка експертиза је потврдила неприхватљивост премештања сибирских река на југ. Овакав пројекат Русији не може донети ништа добро, изјавио је у интервјуу за „Глас Русије" стручњак у области економије коришћења природе, члан-дописник РАН Виктор Данилов-Даниљјан.
Ако будемо измештали део слива наших река у друге земље тиме ћемо само повећати вероватноћу негативних последица, неизбежних екстремних појава. Против дефицита воде треба се борити повећањем ефикасности њеног коришћења, напуштањем застарелих начина наводњавања преко канала за наводњавање. Треба прелазити на савремене системе наводњавања, проверене у земљама као што су САД и Израел. У 21. веку се треба бавити унапређивањем привреде.
Данилов-Даниљјан је истакао да Русија просто нема права да измести базу својих водених богатстава. Осим тога, пројекат окретања река захтева колосалне трошкове с нејасним коначним резултатом.
Дмитриј Медведев је одобрио планове за сарадњу с Казахстаном у области очувања вода, заштите од техногених катастрофа и подржао је друге иницијативе Нурсултана Назарбајева. Међутим, о великој сибирској води ништа није рекао. Коначно „да" или „не" ће, дакле, бити изречено након детаљног и систематског проучавања теме.
- Извор
- Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Коментари извршног директора Тесле и Спејс екса уследили након објаве председника Џоа Бајдена о пакету оружја вредном 2,5 милијарде долара
Руски председник Владимир Путин потписао је у понедељак указ којим се захтева од илегалних миграната да легализују свој статус или напусте земљу до 30. априла. Ова мера је део...
Новогодишњи и божићни празници пружају прилику да учинимо много, јер и мали гест може имати велики значај за некога. У том духу, компанија НИС је ове године упутила до...
Москва наводи да је спремна за мировне преговоре, али ће наставити са напредовањем док Кијев одбија преговоре.
Говорећи о руским војним базама у земљи, Ахмед ал-Шара изјавио је да Дамаск има „стратешке интересе“ са једном од светских сила.
Остале новости из рубрике »