Преговори Кабула са Талибанима: нове стеге за Барака Обаму
САД ће ревидирати своју авганистанску политику уколико до децембра она не да резултате. Ова изјава шефа Пентагона Роберта Гејтса објављена је паралелно са одлуком председника Авганистана да се склопи стратешки договор о примирју са талибанима.
Министар одбране дао је то изнуђено признање после прошлонедељне инспекције авганистанске провинције Кандахар, упоришта радикалног покрета Талибан. Тамо трупе САД и НАТО-а покрећу најмасовнију офанзиву на терористе у читавој историји авганистанске кампање. Међутим у војни исход, судећи по изјави шефа Пентагона, они нису сигурни. Није искључено да председника Авганистана Хамида Карзаја они виде као чаробни штапић. Он треба да се помири са талибанима, за преговоре са њима он је формирао Савет мира. Неуспеси на авганистанском фронту у последње време приморали су Американце да све чешће гледају кроз прсте на кокетирање Кабула са талибанима. Стварање преговарачког механизма постало је нови уступак од стране Вашингтона у покушају да се сачува образ, сматра заменик директора Института за исток РАН Вјачеслав Белокреницки.
Мислим да Хамид Карзај не би могао да истакне иницијативу о стварању Савета мира без усаглашавања са американцима.
Међутим талибани су већ прикљештили администрацију Барака Обаме у жестоке стеге. У јуну конгресмени, републиканци критиковали су је због тога што талибанима доспевају средства која се издвајају авганистанским компанијама, испоручиоцима хране и оружја америчким трупама. Конгресмени су дошли и до других сензационалних података. Испоставило се да Пентагон изнајмљује посредничке фирме чији су руководиоци рођаци Хамида Карзаја, који имају тесне везе са талибанима. Није искључено да је овај скандал лишио фотеље команданта америчких снага у Авганистану генерала Стенлија Маккристала. Његов наследник на тој дужности Дејвид Петреус са двоструком енергијом се латио хватања и ликвидирања лидера Талибана. За то је потребно време које Бела кућа нема, сматра експерт Институка за Исток Виктор Коргун:
Нова америчка стратегија Барака Обаме за сада не функционише, међутим ближе се рокови повлачења америчких трупа. То, наравно, брине администрацију Обаме, пошто САД неће по мени бити спремне за то. Зато се и нервирају. Тим пре што Авганистанци сада ступају на пут директних преговора са талибанима, у крајњој линији припремају услове за то. Американцима се то не допада превише, до недавно они су се противили таквим директним контактима. Зато сада покушавају да ревидирају своју нову стратегију. Можда ће се померити рокови повлачења трупа из ове земље.
Под притиском колега из странке, демократа, Барака Обама је објавио почетак повлачења из Авганистана на лето 2011. године. Међутим војни званичници већ сад траже од Беле куће да не жури са тим. Могуће је да су изјаве шефа Пентагона Роберта Гејтса о спремности да се без колебања инсистира на ревидирају авганистанске стратегије управо и дате као подршка том ставу, а то је још једна потврда да су рокови повлачења америчких трупа строго политичка одлука. САД немају ни војну, ни дипломатску победу у Авганистану. Одатле и очигледан окрет Кабула у страну склапања договора о примирју са талибанима.
- Извор
- Глас Русије, фото: © Flickr.com/isafmedia/cc-by/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »