BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Фирма у којој сви желе радити, а они који раде дају отказ

Фирма у којој сви желе радити, а они који раде дају отказ
14.07.2007. год.

Бесплатна менза с индијским, кинеским, мексичким и вегетаријанским специјалитетима, које осмишљају и припремају доказани цхефови, такођер бесплатне теретане, терени за кошарку и beach volleu, сатови yоге, хемијска чистионица, докторски прегледи.
Потом поклон бон од 5000 долара свакоме тко се одлучи на хибридно возило… ко не би желио радити у фирми која све то нуди?

У посљедњем броју Фортуне Магазина Гоогле је проглашен најпривлачнијим мјестом за рад. “Мозгови” из цијелог свијета сањају да постану дијелом фирме из Моунтаин Виеwа.

Попут магнета, на столове менаџера из Гооглеа свакодневно стиже око 1300 пријава за посао, од којих тек њих петстотињак мјесечно оствари свој сан (данас има око 13000 запослених).

Међутим, однедавно Гоогле осим гужве на улазним вратима, треба пазити и на излаз. Наиме, већ је трећина од првих 300 запослених, које је између 1998. и 2002. директно изабрао оснивачки двојац, Ларрy Паге и Сергеy Брин, одлучила отићи.
Углавном инжењери и математичари који су уновчили своје милионске дионичарске пакете и нестали, ко на Карибе, ко у нове пословне потхвате. Или они који су се с 32 или 34 године једноставно осјетили старима, међу агресивним и маштовитим двадесетогодишњим генијалцима.

У Гооглеу врло озбиљно схваћају да би таква ситуација могла довести до ерозије њихове, потпуно јединствене, пословне културе и институционалног знања. Па ипак, како је већина ветерана, иако говоримо о фирми која још није прославила свој десети рођендан, већ врло богата, тешко их је задржати повећањем плаћа или броја дионица.

Када су се 2002. године дијелиле дионице Гооглеа међу запосленима дали су им симболичну вриједност од једног долара, 2004. су на берзи процијењене на 80, а данас за сваку од њих треба издвојити чак 500 долара.

На почетку су главни људи у Гооглеу, свјесни да након сваког отказа треба времена и енергије да се нови радник усклади с радном околином, покушавали учинити све да се та тенденција смањи или преусмјери.Додатна “мажења и пажења” попут jacuzzi када, путничких и других агенција спремних да организирају путовања, вјенчања, карте за позориште, катеринг и бабy ситтерицу за ту вечер. Скоро три мјесеца годишњег одмора, 20% радног времена утрошеног на истраживања по властитој интуицији и афинитетима. Нове руководеће позиције, већа слобода дјеловања, нови сурадници.

“Не ради се о новцу, ни дионичарским пакетима, морамо их покушати задржати невјеројатном радном атмосфером, новим пословним изазовима, новим сурадницима и пројектима”, изјавила је Стацy Сулливан, директорица људских ресурса у Гооглеу, једна од првих 50 запослених.

Гоогле расте невјеројатном брзином, успјех, богатство, пословне каријере, све је угурано у неку врсту временског концентрата. У посљедњих неколико година, Гоогле је постао симболом успјешног споја технологије и глобализације, а врло је могуће да ће у блиској будућности постати и неком врстом инкубатора, који ће свакодневно избацивати на тржиште младе, богате, инвентивне људе. И што је још важније, обиљежене гаранцијом гооглеовске радне и животне филозофије.

Нови запослени у Гоогле долазе након већ легендарних испитивања и разговора за посао. На примјер, током прољетних празника када се у Гооглеовом кампусу нађе стотињак најбољих студената с конкурентских универзитета Станфорд и Берклеy, како би измјерили снаге у “Гоогле Гамесу”, такмичењима попут слагања Лего коцака, пуззли, игрицама посљедње генерације.



  • Извор
  • Јутарњи лист
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА