Москва и Баку учвршћују партнерске односе
Русија повећава куповине азербајџанског гаса. То је један од важних резултата посете Бакуу председника Русије Дмитрија Медведева и његових преговора с азербајџанским колегом Илхамом Алијевим. Повећање обима куповине је знатно: четвороструко. Москва ставља на знање да то није крај, она је спремна да купује у Бакуу сав вишак гаса.
Русија доследно спроводи политику јачања свог енергетског положаја у Прикаспијском региону. У тој логици се развијају и односи међу Гаспромом и Државном нафтном компанијом Азербајџана. Недавно, пре мање од годину дана, стране су потписале уговор у складу са којим је Гаспром преузео обавезу да купује релативно малу (према размерима руског џина) количину азербајџанског гаса: 500 милиона кубика годишње. У тим скромним размерима гас је морао да се испоручује до 2015. године.
Међутим, динамика односа је премашила првобитне планове. Много раније у односу на рок уговора партнери су ревидирали обим испорука на 2 милијарде кубика. Толико ће азербајџанског гаса Русија купити идуће године. 2012. ће купити још више. За сада није јасно за колико: јединственост споразума се састоји у томе што он нема горњи лимит.
Дакле, предлог Москве азербајџанским колегама је разумљив: она је спремна да купује читав гас који они желе да продају.
Цена се, што је важно за продавача, одређује у складу с међународном формулом, односно, Русија плаћа Азербејџану тачно толико колико би плаћао било који други купац - на пример, ЕУ. Европски гасовод Набуко је још увек у цртежима, а Русија плаћа данас. Зато Азербејџан даје приоритет повећању свог гасног извоза у Русију - Гаспрому.
О односу интереса Москве и Бакуа на тржишту енергената говори Дмитриј Медведев.
Ми смо ту крупни играчи. Умногоме нам се поклапају интереси, јер су наше земље произвођачи енергената, добављачи тих ресурса. Зато морамо да се договарамо и радимо у кооперацији. Пример такве кооперације је био управо демонстриран када смо потписали уговор о ширењу трговине гасом.
Важна страна билатералних односа је карабахско регулисање. Русија као посредник улаже велике напоре да не би дијалог између Бакуа и Еревана био прекинут. Много је већ учињено.
Није ме срамота за оно што је учињено у последње време. То су добока и промишљена размишљања и свест да су преговори веома сложени. Међутим, у било ком случају ти напори резултирају наставком преговора. Мислим да не би смео да се смањи њихов интензитет.
Посредничку улогу Русије је високо оценио председник Алијев.
Дубоко сам убеђен да лично учешће председника Русије игра веома позитивну улогу. Они преговори, који се воде уз његово учешће, најефикаснији су.
У току посете Медведева земљи-суседу регулисана су питања која су већ давно била актуелна. Прецизирана је линија државне границе и одређен редослед коришћења трансграничне (која тече у обема земљама) реке Самур.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »