Посвећено деликатној сфери људског живота
Источне „посуде тајни" и космички тоалет станице Мир чине само мали део експоната јединствене изложбе са речитим називом - Куда и цар иде пешке. Она је отворена у Државном историјском музеју у Москви и говори о једној од најинтимнијих страна човековог живота - о култури тоалета од древних времена до наших дана.
Овако широка историјска експозиција на тему хигијене приказује се у Русији први пут, рекла је за Глас Русије секретар за штампу Државног историјског музеја Олга Гусковска:
Посетиоци изложбе могу да се упознају са обичајима, традицијама, културним особинама културе коришћења тоалета разних народа и разних епоха. Експонате за ову изложбу, а има их преко 140, дали су сам Историјски музеј, као и музеји народа Истока, космонаутике, воде, историје Санкт-Петербурга, Јарославски историјско-архитектонски музеј и Музеј историје тоалета града Кијева. Међу експонатима могу да се виде „посуде тајни" источне хигијене - раскошне ноше и крчази од 10-12. века, префињене ноћне вазе и много тога другог, све до узорака космичког тоалета.
Савремени космички тоалет орбиталне станице Мир и тоалетни предмети космонаута вероватно ће постати једни од најпопуларнијих експоната изложбе. Па зар се може пропустити срећна могућност да се сопственим очима види макар мали део онога што је везано за живот космонаута за време лета.
Између осталог, посетиоцима изложбе ништа друго не преостаје, него да се чуде. Јер толико уобичајена ствар за данашњи живот као што је тоалет појавиће се пред њима у сасвим неочекиваним формама.
Од каквих само материјала нису израђивали овај предмет санитарци током векова! Бакар, порцелан, керамика, дрво,стакло... Од многих експоната не може се око одвојити - то су дела декоративне уметности. Да узмемо исте те „посуде тајни", како су на Истоку називали бокале покривене величанственим орнаментима, које су знаменити људи користили за физиолошке потребе. Поуздано и практично била је руска дрвена фотеља с почетка 19. века са скривеним ватерклозетом. Под његовим покретним седиштем био је округли отовр, испод којег је стављана керамичка ноша. Таква фотеља омогућавала је свом богатом власнику да за време интимне процедуре чак прима госте. Посетиоце ће зачудити и „бурдаљ", посуда пронађена у 13. веку ради удобности дама које су тада носиле широке сукње са жичаном мрежом. Интересовање ће изазвати и први раскошни енглески тоалети, којима су у 19. веку почели да се користе богати грађани, и месингани бродски клозет система Брамах из истог времена.
Изложба која открива једну од деликатних страна живота краљева, дворјана и грађана прошлих векова биће праћена занимљивим образовним програмом. Сваког дана, почев од 7. септембра, за московске ученике ће се одржавати Часови хигијене. На њима ће музејски педагози у интерактивном режиму упознати децу не само са историјом тоалета, већ ће говорити и о савременим захтевима хигијене.
Изложба Куда и цар иде пешке приказиваће се у Државном историјском музеју до 3. октобра.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »