„Августовска бура" крајем рата
А сада хајде да се помолимо за мир, који је био сада обновљен, и за то да га Бог чува увек. Ове речи изрекао је ујутру 2. септембра 1945. године Врховни командант савезних армија, генерал армије САД Даглас Макартур. Тог дана у Токијском заливу на америчком броду Мисури одржана је церемонија потписивања Акта о безусловној капитулацији Јапана. Поред стола са једне стране у густом строју стајали су представници земаља победница - Аустралије, Еглеске, Холандије, Канаде, Кине, Новог Зеланда, СССР, САД, Француске. Са друге, у гомили, представници побеђеног Јапана. Церемонија која је трајала 45 минута, означила је окончање Другог светског рата.
Овај епохални догађај постао је могућ пошто су совјетске трупе у манџурији разбиле главну борбену снагу Јапанаца - милионску Кванутнску армију. Нагла офанзива совјетских трупа, искушаних пре тога у тешким борбама против фашиста, трајала је мање од месец дана. Ова завршна операција Другог светског рата, позната на Западу под називом Августовска бура, и данас се проучава у академијама САД и Европе као блистав образац војне вештине.
Ступање СССР у рат против Јапана било је предоређено низом догађаја. Одмах после напада Јапанаца на америчку базу Перл-Харбур, у децембру 1941. године, што је било повод за ступање САД у Други светски рат, Рузвелт је почео да размишља о томе да искористи совјетске територије за ваздушни напад на Јапан. О томе сведочи стенограм дипломатских прегоовра у Москви и лична преписка америчког председника са Стаљином. Али ступање у рат против Јапана за СССР, који је у то време на својој територији одбијао агресију фашистичке Немачке, било је немогуће, говори професор МГИМО, доктор историјских наука Михаил Мјагков.
Ипак на Техеранској конференцији 1943. године Стаљин је дао усмено уверавање Рузвелту и Черчилу да ће два-три месеца после окончања европског рата, СССР, поштујући своје савезничке обавезе, ступити у рат против Јапана. Што је било потврђено на конференцији у Јалти 45. године у тајном протоколу. Тек тада започела је непосредна припрема наших борбених снага за рат против Јапана.
Говорећи о том догађајима, неопходно је поменути да је 1941. године, уочи рата против фашистичке Немачке, СССР потписао са Јапаном Пакт о неутралитету, с роком до априла 1946. године. Али већ два месеца после његовог потписивања јапанска команда је разрадила план борбених дејстава за заузимање совјетских далекоисточних територија под тајним називом Кантокуен. Овај план коригован је и дорађиван све до 1944. године, подвлачи Михаил Мјагков.
И ми смо били приморани да држимо тамо велике снаге. Понекада је у нашим трупама на Далеком Истоку било чак више тенкова него на фронту против Немачке. Стално су се дешавале и провокације од стране јапанских трупа. Јапанске подморнице су потапале бродове, који су возили терет у наше далекоисточне луке, између осталог терет на основу ленд-лиза. Јасно је да СССР није могао да остане неутралан у таквој ситуацији на својим далекоисточним границама. Јасно је да овде пре или касније морало да дође до војног пресецања. Осим тога, СССР је морао да испуни своје савезничке обавезе пред САД и Великом Британијом.
У априлу 1945. године СССР је поништио совјетско-јапански Договор о нетуралитету и благовремено информисао о томе Јапан. До тада је Јапан већ претрпео низ пораза од англо-америчких трупа, али јапанска армија је била још увек прилично борбено способна. Америчко атомско бомбардовање Хирошиме и Нагасакија није сломило борбени дух Јапанаца. У тим градовима није било значајних војних одреда - основна борбена снага Јапана била је у то време Квантунска армија, лоцирана у Кини.
Невероватна офанизва совјестких трупа започела је 9. августа. А већ 17. августа јапански цар Хирохито био је приморан да призна: Сада, када је у рат против нас ступио и СССР, настављати отпор значи довести у опасност саму основу постојања наше имерије. Ускоро је Квантунска армија била у потпуности разбијена.
Медаљом за победу Јапана било је награђено више од милион 800 хиљада совјетских војника, својим ратним подвизима они су приближили завршетак најстрашнијег и најврквавијег рата у историји човечанства.
- Извор
- Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »