Руске дипломате, поводом српске резолуције о Косову поднете УН, спремне да пруже „додатну помоћ”. Шпанија ради са Србијом на постизању компромиса око резолуције, каже британски амбасадор. Шпанци демантују да су написали алтернативни текст.
Амбасадор Русије у Београду Александар Конузин изјавио је да је Русија спремна да помогне Србији, уколико Београд то буде затражио.
Он је упозорио и да су „могући неочекивани преокрети” у вези са српском резолуцијом, па чак и током дискусије 9. септембра, с обзиром на то да „делегације неће прекидати консултације директно у сали заседања”.
Амбасадор Русије у Београду каже да уочи заседања Генералне скупштине очекује затегнутију политичку борбу између присталица и противника поделе Србије, која ће се водити како у Њујорку, тако и у престоницама и наводи да не треба искључити притиске и лобирања.
„Не смеју се искључити и варијанте које предвиђају потезе који се не своде само на усвајање резолуције. Правила процедуре Генералне скупштине допуштају такве могућности”, каже Конузин за „Данас”.
Одговарајућу на питање како званична Москва гледа на евентуалне измене или повлачење српске резолуције као што траже САД и ЕУ, Конузин је истакао да ће Русија подржати Србију шта год да буде урадила.
Он је рекао да руска делегација у Њујорку, као и делегације других држава чланица УН, учествује у консултацијама у вези с предстојећим разматрањем српског нацрта резолуције, а најактивније контакте остварује са истомишљеницима.
Истичући да су за решење питања Косова дијалог и преговори, не само могући, него су и неопходни, Конузин је рекао да је за то потребна политичка воља, али да је у Приштини нема, „јер су је од самог почетка подстицали на једностране потезе”.
Британски амбасадор у Србији Стивен Вордсворт изјавио је данас да Шпанија ради са Србијом и европским партнерима на постизању компромиса о тексту резолуције о Косову.
„Шпанија ради са Србијом и европским партнерима и покушава да нађе компромис, јер сви желимо да решимо настали проблем”, рекао је Вордсворт у паузи округлог стола о Медијској студији.
Лист „Политика” , наиме, данас пише да је Шпанија, која не намерава да призна косовску независност, написала могућу варијанту компромисне резолуције којом би била замењена она коју је Србија већ послала УН.
Шпански амбасадор у Београду Ињиго де Паласио Еспања изјавио је, међутим, данас да Шпанија није припремила никакав нови нацрт резолуције о Косову за Генералну скупштину УН.
„Шпанија није припремила никакав нови нацрт резолуције”, рекао је амабсадор за агенцију Бета, поводом писања медија да је Шпанија припремила варијанту компромисне резолуције којом би била замењена она коју је Србија већ послала УН.
Он је рекао да је „тренутак изузетно осетљив” и да се са европским партнерима ради на „проналажењу задовољавајућег решења”.
„Сви пријатељи Србије и партнери у Европској унији и наши српски пријатељи и власти раде у циљу проналажења решења које је задовољавајуће за све стране. Свакако Шпанија доприноси томе”, рекао ја амбасадор Шпаније.
Према Вордсвортовим речима, рок за договор не постоји, осим што је расправа о српском предлогу резолуције пред Генералном скупштином УН заказана за 9. септембар.
Вордсворт, зато сматра да би Србија и ЕУ требало да начине нову резолуцију о Косову која би почивала на основама око којих Београд и Брисел могу да се сагласе.
„Најбољи начин за проналажење решења јесте да се повуче постојећи нацрт и да се почне са израдом резолуције на основу онога у чему можемо да се сложимо, а не да се расправља о темама нацрта о којима не може да се постигне договор”, рекао је Вордсворт.
Према његовим речима, основни проблем са резолуцијом коју је Србија поднела Генералној скупштини УН јесте то што се о њој није до детаља расправљало са европским партнерима, тако да би за Велику Британију повлачење тог текста из процедуре било најбоље решење.
У дипломатским круговима се очекује да представници званичног Београда почетком наредне недеље (највероватније 6. септембра) у Бриселу незванично разговарају са Кетрин Ештон, шефицом дипломатије ЕУ – стоји у тексту.
У Бриселу су чланице ЕУ већ разговарале о могућем ставу о резолуцији Београда, њеним изменама или писању сопствене нове резолуције, а разговор ће бити настављен у петак.