BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Дуванска индустрија омета глобалну стратегију за спречавање пушења

20.07.2017. год.


Извор: Восток, РТ

Глобална дуванска индустрија наставља да омета напоре влада за спровођење пакета политике Светске здравствене организације (СЗО), a чији је циљ смањење потражње људи за дуваном, саопштила је агенција УН.

Земље које су потписнице Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана обавезане су међународним уговором да спроводе тзв. "Мповер" политику - шест смерница потребних за сузбијање конзумирања дувана.

Мере позивају владе да заштите људе од дуванског дима, упозоравају на опасности производа и примењују забране или ограничења рекламирања дувана.


Након што је "Мповер" покренут 2008. године, посматрачи УН-а су израдили годишње извештаје о ефикасности стратегије.


Према последњем извештају СЗО о глобалној епидемији дувана, 2017. године, око 4,7 милијарди људи широм света покривено је најмање једном мером "Мповера". То је отприлике 63% светске популације. Пре десет година тај број је износио 15 процената.

Међутим, док су владе уложиле више напора да заштите своје грађане, дуванска индустрија наставља да омета процес, саопштава се из СЗО.

"Дуванска индустрија све више користи домаће и посебно међународне трговинске спорове у покушајима блокирања напретка у многим мерама контроле дувана, као што су јавна места без дима, сликовна здравствена упозорења, обично паковање и регулација производа", наводи се у извештају који финансира Блумберг Филантропис.

За борбу против снажног дуванског лобија, Светска здравтсвена организација позива владе да унапреде своје "правне и техничке капацитете" како би одговориле на правне претње од дуванске индустрије.

"Баријере између влада и дуванске индустрије морају бити успостављени да би се блокирали покушаји индустрије да утичу на процес доношења одлука о контроли дувана", наводи се у извештају.

Употреба дувана убија преко 7 милиона људи сваке године, према проценама СЗО. Медицински третман пушача и губитак продуктивности који произилази из њиховог одсуства са радних места коштају свет око 1,4 милијарде долара годишње.

"Земље могу боље заштитити своје грађане, укључујући и децу од дуванске индустрије и њених производа када користе системе за праћење духана", изјавио је др. Даглас Бечер, директор СЗО-а за превенцију незаразних болести.

"Уплитање дуванске индустрије у креирање политика влада представља смртоносну препреку унапређењу здравља и развоја у многим земљама", додао је он.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА