Кажњавања за економски криминал биће блажа
Преварант није криминалац. На томе инсистирају аутори нацрта закона за либерализацију руског законодавства у области бизниса. У складу са документом, економски прекршиоци треба да иду у затвор мање и ређе.
Озбиљне измене треба да се тичу општег дела Кривичног кодекса. Пре свега, реч је о смањењу максималне казне лишавања слободе за економске преступе. Предузимаче који раније нису били осуђивани или су извршили преступе мање и средње тежине, очекује ублажавање казне. При томе висина прихода од економске делатности не треба да се разматра као фактор који утиче на тежину преступа. Осим тога, нацрт закона предвиђа ублажавање казни онима који пристану да надокнаде нанету штету или су деловали под притиском руководства.
Уопште, кривична дела о превари, која се разматрају везана за бизнис делатност, треба покретати само по пријавама пострадалих огранизација, сматра председник Адвокатске коморе РФ Хенри Резник.
Према аналогији са нормом да се случајеви злоупотребе службених овлашћења покрећу само ако је нанета штета огранизацији, где је ово лице вршило функције управљања, и на основу пријаве саме ограгнизације. Код нас се на све стране испоставља да се случајеви преваре покрећу без пријаве оштећених. И оштећени се проглашавају таквим фактички без њихове сагласности.
Важно је да се у новом нацрту закона преступи на економској бази које изврше сарадници једне фирме не изједначавају са делатношћу организованих криминалних групација. И казну преваранти ће претрпети у складу са тежином учињеног, неће ићи у затвор аутоматски на 15 година, као што је сада предвиђено Кривичним кодексом за организацију криминалне групације.
Први талас либерализације руског законодавства у погледу предузимача прошао је пролетост на иницијативу председника Дмитрија Медведева. Између осталог, утврђене су поправке које дозвољавају да се против оптужених за економске преступе користи мера плаћања кауције уместо хапшења. У том правцу треба наставити рад, подвлачи шеф Института за савремени развој Игор Јургенс.
Законодавство је прављено почетком 90-их година и његови аутори су правници који су се ослањали на тада доминантно право. А то право говорило је о заштити социјалистичке својине од посезања свакаквих нечистих људи. У многоме таква конзервативна заштитна идеологија је остала. До данас се према предузимачима односе врло подозриво. Може се рећи да у судовима превладава теза да је предузимач унапред крив.
Овакав прилаз треба да измени нови нацрт закона. Над њим ради група правника, судија, научника на бази Савременог института за развој. 16. септембра документ треба да се да Државној думи РФ на разматрање.
- Извор
- Глас Русије, фото: © Flickr.com/gávin/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »