Русија гледа у будућност, не заборављајући на прошлост
Русија у политичком и економском развоју мора да се креће у токовима светских трендова, не заборављајући на своју историјску самосвојност. До таквог мишљења дошли су експерти Међународног дискусионог клуба Валдај.
На десетине представника страних држава и руских стручњака учествовало је у седмом заседању Међународног дискусионог клуба Валдај. Сви они су јуче кренули бродом Крондштадт из Санкт-Петербурга према острву Кижи. За време седнице, а трајаће она до 7. септембра, политиколози ће размотрити питања везана за историју и будућност Русије. На измаку деценије Русија се поново окреће питању који пут развоја да одабере. По мишљењу експерата, екстензиван пут, заснован на експлоатацији сировинског карактера економије, већ је себе изживео. Али каква ће бити модернизација? Кључ за одговор на то питање треба да буде руска традиција, њено осмишљавање и престројавање у складу са новим условима светског развоја, рекао је у интервјуу за Глас Русије председник фонда Политика Вјачеслав Никонов.
У Валдајском клубу води се дискуција о руској историји и о томе колико она утиче на актуелно ствање ствари у Русији. Постоје два основна става. Русија има историјске традиције, које одређују нашу актуелну ситуацију у земљи. То је јака централизована власт, условљена неопходношћу да се руководи огромном територијом из једног центра. Друга тачка гледишта се састоји у томе што историја ништа не одређује. Историја је у прошлости, а земља треба да се креће напред и треба да се развија у складу са захтевима модернизације, који претпостављају и одређену децентрализацију власти и постојање демократских институција. Моја тачка гледишта се састоји у томе да је Русија својеврсна култура, која може да се развија природно у националним традицијама. Али са друге стране, за њу није затворен ни један пут. Више сам него сигуран да ће се Русија развијати нормално у случају да буде гледала у будћност више него у прошлост.
Спорови о вези историје и будућности Русије били су врло бурни. Руски и страни експерти су изнели поларне судове, рекао је за Глас Русије професор Високе школе економије Алексеј Малашенко.
Појавила се дискусија о томе шта за Русију значи историја, традиција, како се то може преосмислити или да ли треба преосмишљавати. Па и уопште каква је сада генерација? Нова или наше друштво у већини живи према старим вредностима. У сваком случају, покушај да се нађе некакав мост између прошлости и будућности постоји. Треба рећи да постоји маса неслагања, при томе принципијелних. На пример, оваквих - да ли Русија има будућност или је то вечита стагнација? Али важно је то што експерти искрено теже да нађу заједнички језик и разговор није исполитизован. Сама чињеница да страни аналитичари покушавају да схвате Русију не само у савременој фази, већ и да погледају како прошлост утиче на будућност врло је занимљива.
Симболично је што се дискусија одвија на маршрути из Санкт-Петербурга према острвима Кижи и Валаам - то је север Русије. То су места која носе посебну енергетику руске историје и духовности. Приобалним пејзажима, истина, експерти немају када да се диве: предстоји разматрање фактора концентрације власти у Русији, руско искуство модернизације, питања геополитичке оријентације Русије у савременој фази, као и односе са суседима. После завршетка дискусије, већ у Москви, учесници Валдајског клуба ће се састати са премијером Русије Владимиром Путином.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Остале новости из рубрике »