Тућило: Не бих ја о томе
Рок да црногорски држављани осумњичени за мафијашко удруживање у циљу међународног шверца цигарета, међу којима и бивши премијер Мило Ђукановић, изнесу своју одбрану пред италијанским тужилаштвом истиче данас. Није познато да ли се Ђукановић тим поводом јављао италијанским истражним органима, а његов адвокат Енрико Тућило, како је јуче казао за наш лист, не би говорио о томе.
- Не бих ја о томе. Познато ми је све из тог случаја, али нећу да говорим о том предмету - кратко је казао Тућило.
Италијански тужиоци завршили су истрагу о умијешаности Мила Ђукановића у шверц цигарета и како се најављује највјероватније ће бити подигнута оптужница против њега, бившег министра финансија и потпредсједника Владе Мирослава Иванишевића, некадашње шефице Трговинске мисије Црне Горе у Италији Душанке Пешић-Јекнић и још десетак особа.
Италијанско тужилаштво је осумњиченима оставило рок од 20 дана да се сами јаве и изнесу своју одбрану.
Ђукановић се тим поводом до данас није оглашавао, осим његов адвокат у Италији Енрико Тућило.
Ђукановићев адвокат Тућило рекао је раније да "најчешће када се пошаље обавјештење о крају прелиминарне истраге, постоје услови да се покрене судски поступак".
- Прелиминарни судија у поступку против Ђукановића, или ће одлучити да одбаци оптужбе као неосноване или ће почети процес који би напокон објаснио неосноване наводе оптужбе - рекао је тада Тућило.
Италијанска агенција АНСА, средином јуна јавила је да су тужиоци у Барију, Еугенија Понтасуља и Ђузепе Шелзи завршили истрагу и одлучили да покрену судски процес против Ђукановића, Иванишевића и Јекнићеве због шверца цигарета од 1994. до 2002. године. Њима и групи од још десетак особа на терет се званично ставља мафијашко удруживање ради шверца цигарета и прања новца. Објављено је и да је пронађен и број банковног рачуна на Кипру са 500 милиона еура и да је тај новац коришћен за инвестирања у Црној Гори.
Оптужени су имали рок од 20 дана да затраже да буду саслушани или да представе своју одбрану.
Ђукановић се, по списима предмета које су сачинили италијански тужиоци, терети да је био вођа мафијашког удружења у којем су још били Франко дела Торе и Ђерардо Куомо, Станко-Цане Суботић, Душанка Пешић-Јекнић, Бранко Вујошевић и Веселин Баровић. Помињу се још и Андрија Драшковић, те Бранислав Мићуновић кога истражитељи, такође, сматрају једним од осумњичених за овај нелегални посао са територије бивше Југославије.
Тућило је раније саопштио, да је напокон, послије толико година мистерије, могуће да се види на чему се заснива тужба, али да је још рано да се говори о могућем Ђукановићевом доласку пред италијански суд.
Он је нагласио "да је сада почетак правог процеса, а да је раније све била истрага тужилаштва на основу информација које је добијало из разних извора."
Италијанско тужилаштво у Барију означило је осам лица која су у периоду од 1997. до 1999. године преко Подгорице пребацила на Кипар око 500 милиона еура зарађених од шверца цигарета. Према подацима тужилаштва прање новца од шверца цигарета обављено је преко рачуна у Швајцарској, са којих је новац упућиван у Црну Гору, а затим на Кипар, одакле је прослеђиван у кнежевину Лихтенштајн.
На рачуну 03854109703948 у Кипарској банци откривено је 500 милиона еура, а тај новац је наводно коришћен за инвестирање у Црној Гори. Помиње се и сума од још 100 милиона еура, колико је прикупљено од 1997. до 2000. године од кријумчарења цигарета, што је такође, како се наводи, пласирано за инвестиције у Црној Гори.
Истрага о шверцу и у Њемачкој
Виши државни тужилац у Аугсбургу Гинтер Цехман недавно је у изјави за "Дан" казао је да не искључује могућност да и њемачко тужилаштво препусти прикупљени истражни материјал у дуванској афери италијанском правосуђу. Он је казао да државни суд у њемачком граду Аугсбургу још није одлучио да ли ће покренути судски поступак по оптужници тамошњег тужиоца Ханса Јиргена Колба, поднесеној 2005. године против шест особа из Србије и Црне Горе због организовања шверца цигарета из Италије у Црну Гору. Цехман је, рекао да се оптужница односи на шверц цигарета од 1992. до 2001. године из Италије преко Црне Горе и даље ка западној Европи и кршење санкција међународне заједнице уведених СР Југославији. Тужилаштво у Аугсбургу испитивало је умијешаност у шверц цигарета бившег црногорског премијера Мила Ђукановића, док је оптужница подигнута против једног Србина, тројице Швајцараца, једног Шпанца и једног Њемца да су организовањем тог посла и прањем новца преко Црне Горе нанијели штету Европској Унији од најмање 10,2 милијарде еура.
- Извор
- dan.cg.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »