Русија, САД, ЕУ, ЗНД: тенденције односа
Руководилац Центра за политичке технологије у Москви, професор Борис Макаренко у интервјуу за Глас Русије прокоментарисао је неке аспекте чланка Америка - растављачица у утицајном руском листу Ивзестија, где је представљен разговор са француским историчарем и политикологом Емануелом Тодом. Какав је утисак на вас произвео чланак? - питали смо нашег политиколога.
Наслов чланка Америка - растављачица говори о његовој главној теми - приметио је он. И овом темом прожете су све мисли Емануела Тода. Француској интелектуалној елити својствене су традиционално две емоције. Једна од њих је бити различит од САД, изражавати своје незадовољство тиме што је Америка превише јака и моћна. Американци се у суштини никада нису одликовали посебном деликатношћу у популаризацији својих интереса. Али не треба заборављати да су у Европу САД позвали сами европљани после окончања Другог светског рата. Тада је било актуелно питање: зашто је потребан НАТО? Одговарали су по формули: да би САД биле у Европи, да би Немачка била доле, а Русија далеко! Одавно је ова формула потпуно застарела. А нову концепцију ни САД, ни еворпљани нису могли да смисле. Када француски политиколог пише да САД носе са собом хаос и заврзламу, то је само делимично тачно. Хаос и заврзламу, сматрам, родиле су кардиналне промене у свету последњих година, а нова стратегија решавања важних међународних проблема још није разрађена. Ни једна земља не може сама да победи заврзламу и хаос, ту су потребни колективни напори: Русије, САД, ЕУ, Кине и других земаља. У суштини свету су потребне савремене концепције међународних односа, које не би делиле, већ обједињавале земље. За сада их нема, то брине Емануела Тода. И ја сам са њим у томе потпуно солидаран.
Француски политиколог са жаљењем је истакао: многи у Европи још увек сматрају Русију тоталитарном земљом, а она је уверен: правилније би било назвати Русију државом недовршене демократије. Шта ви кажете о томе?
Наша демократија не може да буде завршена, то је природно, превише је мали рок, каже Борис Макаренко. Европа би са задовољством видела јаче кретање Русије ка демократији унутра земље. Али то је јасно. Желимо да смањимо дистанцу Русије са ЕУ, а то значи да склонимо постепено све баријере на путу наших односа: у хуманитарној сфери, политици, економији, трговини, бизнису. Даље приближавање Русије са ЕУ могуће је и обострано корисно. Тавко је моје мишљење.
Иступајући на страницама листа Известија, Емануел Тод је изразио своје мишљење о будућности ЗНД. Он је уверен: етапа узајамног удаваљавња бивших република СССР, етапа њиховог разилажења завршена је. Сада јача процес интеграције. Професор Макаренко је другачијег мишљења.
Биће и даљег разилажења, и процеса интеграције, сматра он. Увек ће постојати конкуренција Русије и ругих центара силе. А то нису само ЕУ, САД, већ и Кина, важна за земље Централне Азије. У тој конкуренцији Русија има колосалне предности: не само њен економски потенцијал, већ и блага сила, а то је заједнички језик, блиска култура, људске везе. Истина, механизам благе силе захтева озбиљно осмишљавање, научно заснивање, разраде привлачних пројеката, укључивање великих финансијских средстава.
Јачање позиције Русије на просторима ЗНД сложен је задатак, али веома по мени перспективан. Истина, конкуренција је велика, то треба запамтити.
Руководилац Центра за политичке технологије у Москви Борис Макаренко приметио је да без обзира на све тешкоће актуелне ситуације, тенденције односа Русије са САД, ЕУ и земљама ЗНД у целини развијају се у исправном првцу. Његов поглед на проблеме које је дотакао француски историчар и политиколог Емануел Тод у листу Известија прилично је позитиван.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Марк Руте позвао је чланице Алијансе да повећају расходе за одбрану, јер је „будућа безбедност у опасности“.
Лидери афричког континента су под све већим притиском да бојкотују догађаје које организује Кремљ, изјавио је званичник Министарства спољних послова Анатолиј Башкин.
Неће власт појединачно срушити ни један ни два интервјуа Емира Кустурице већ сопствена осионост иза које не стоји ни изблиза онолико интелигенције колико она мисли да посједује
Чини се да су многи у народу, па и у елити навикли на Вучићеву верзију пакла. Овај врло специфичан пакао постао је многима зона комфора јер мисле да је...
Руске снаге извршиле су серију удара на различите објекте на територији која је под контролом украјинских формација. Експлозије су се чуле у Кијеву, Житомирској и Сумској области. Укра
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Остале новости из рубрике »