Глобализација и модернизација
Русија предлаже да се изради нови модел глобализације, где ће се не само за велике државе, већ и за мале земље појавити могућност ефикасног развоја у савременом свету. Такву идеју изразили су водећи руски политиколози - модератори Светског политичког форума Савремена држава: стандарди демократије и критеријуми ефективности.
Демократија и модернизција кључне су теме форума који ће бити одржан 9-10. септембра у граду на Волги Јарослављу. Несумњиво, Русија у случају да модернизација успе, може да постане пример за многе земље света. Ако се погледа каква је била глобализација протеклих деценија, она и даље остаје веома неправедна, сматра директор Института за јавно пројектовање, модератор једне од секција Валериј Фадејев.
Претходне две-три деценије глобализације су показале какав капацитет поседује капитал који се прелива из земље у земљу. Ипак оне су покалазе да само капитал није довољан, да већина земаља остаје, грубо говорећи, недовољно развијена у поређењу са водећим земаљама света. Неопходан је дубок преображај економије и обавезно са развојем иновационог сектора и социјалне сфере. То је тим пре важно за нас, зато што политика модернизације и иновација постаје кључна за Русију.
Јарославски форум се одвија већ другу годину за редом. Управо у Јарослављу пре годину дана изрекао је тезе модернизације државе председник Русије Дмитриј Медведев. Овог пута састав учесника треба да буде још угледнији - око 500 људи из 29 земаља. Очекују се шефови две стране државе. Експерти ће разматрати како учинити државу ефикасном, али да истовремено одговара светским стандардима демократије. Биће речи о томе са којим новим изазовима се суочавају земље и међународна заједница, какав је правни механизам реаговања на њих, као и у ком правцу могу и треба да се развијају регионални и глобални системи безбедности. Модератор секције Стандарди демократије и разноврсност демократског искуства политиколог Глеб Павловски као главну тему разматрања означио је проблем вишезначности појмова демократија и развој. Сама по себи демократија не гарантује прогрес, сматра Глеб Павловски.
Ни демократија, ни суверентитет не замењују успешну конкуренцију на светском тржишту нација, не замењују недостатак технологија. И зато је задатак израде стандарда демократије за сваку нацију дијалог партнерства. Русија жели да гради своје демократске институције, развијајући их у партнерству са другим демократијама, и Дмитриј Медведев инсистира на партнерском прилазу како у модернизацији, тако и у изградњи демократије.
Са своје стране политиколог Јосиф Дискин истакао је да ни демократија, ни економски прогрес нису могући без реално дејствујућих међународних правних механизама. И када се формирао нов глобални поредак, постало је јасно да претходни систем међународног права није делотворан. Први дефицит правног регулисања осећају на себи мале земље, истакао је Јосиф Дискин.
Ми данас говоримо о Сомалији као жаришту пиратерије. Али не знају сви како се то десило. Чим се распала јединствена држава, обала Сомалије се претворила у гигантско ђубриште токсичног отпада. И никакав светски поредак није штитио јадне сомалијске рибаре, који су позвали у помоћ, покушавали некако да отерају бродове који су доносили ђубре. На крају су позвали локалне бандите, који су прво терали бродове, а затим су се претворили у снажну пиратску империју.
Нови глобални изазови терају на тражење нових прилаза решавању проблема светске безбедности. О томе ће такође дискутовати учесници форума. Председник управе Института за савремени развој Игор Јургенс означио је главне тезе предстојеће дискусије. Карактер глобалних претњи се мења. Упоредо са војно-политичким проблемима све су актуелнији техногени, климатски, еколошки, демографски фактори. Али нове прилазе, по мишљењу експерата, захтеваји у стари проблеми. На пример, у Јарослављу експерти намеравају поново да размотре иницијативу Дмитрија Медведева о договору о Европској безбедности.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Марк Руте позвао је чланице Алијансе да повећају расходе за одбрану, јер је „будућа безбедност у опасности“.
Лидери афричког континента су под све већим притиском да бојкотују догађаје које организује Кремљ, изјавио је званичник Министарства спољних послова Анатолиј Башкин.
Неће власт појединачно срушити ни један ни два интервјуа Емира Кустурице већ сопствена осионост иза које не стоји ни изблиза онолико интелигенције колико она мисли да посједује
Чини се да су многи у народу, па и у елити навикли на Вучићеву верзију пакла. Овај врло специфичан пакао постао је многима зона комфора јер мисле да је...
Руске снаге извршиле су серију удара на различите објекте на територији која је под контролом украјинских формација. Експлозије су се чуле у Кијеву, Житомирској и Сумској области. Укра
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Остале новости из рубрике »