Пут у цркву постаће краћи
Четрдесет четрдесетака - тако су раније звали Москву, имајући у виду број цркава у престоници. До почетка 20. века овде је било регистровано око 1600 парохија, тачније 40 пута 40. за време СССР многе цркве су биле разрушене или затворене. Савремена Москва се налази на последњем месту међу градовима РФ по односу броја православних цркава и становника. Ускоро ће се ситуација променити. Наредне године у престоници планирана је изградња најмање 200 православних цркава.
Према истраживању, у Москви седа на једну православну цркву долази 40 хиљада људи. При томе, према статистици, данас се православним сматра две трећине становника престонице, рекао је у интервјуу за Глас Русије представник Московске патријаршије, свештеник Владимир Вигиљански.
Москва, у поређењу са другим субјектима РФ, налази се у најтужнијем стању. Код нас број цркава по глави становника заостаје за многим градовима и областима. Огроман број квартова Москве није у стању да задовољи религиозне потребе становника града. Понекада на кварт од пола милиона постоји једна мала црква. И многи људи, међу којима су старији и инвалиди, приморани су да путују у центар, да губе неколико сати на пут само како би доспели у храм.
Иницијатор Програма-200 била је РПЦ. У понедељак на састанку Патријарха Кирила са градоначелником Москве Јуријем Лушковом био је означен почетак пројекта изградње 200 православних цркава.
Подизање цркава по свим канонима црквене уметности није јефтин и брз посао. Како би се у кратком року решио проблем, било је предложено да се граде такозвани модулски сабори. Они се праве за дан и могу да приме неопходан број верника, наставља православни свештеник.
То ће бити модулска конструкција од армираног бетона, коај се затим облаже циглом. За основу ће бити узет црквени простор за 200 до 300 људи, уз њу може да се дода са леве и десне стране за још сто људи. Тако ако се појави потреба, уз постојећу цркву може да се догради модулска конструкција и да се прошири простор цркве. Такви пројекти су већ спремни.
Идеја изградње оваквих цркава није нова. Масовна изградња цркава вођена је у Русији на рачун државе средином 19. века до прве деценије прошлог века. Постојала је чак разрађена специјална серија упрошћених пројеката невеликих, претежно дрвених цркава, а око сто цркава било је изграђено тада по индивидуалним пројектима, чији су аутори истакнуте руске архитекте као што је Шусев, Шехтељ, Бондаренко.
Сада ће се изградња цркава вршити углавном на рачун добротворних средстава и узимајући у обзир жеље становника квартова. Власти града већ су одредиле 35 парцела у разним квартовима града и у Подмосковљу, где ће се ускоро подићи цркве. Углавном то су квартови новоградње, који се налазе иза Московског кружног аутомобилског пута, тачније најудаљенији од центра Москве. Овде цркве треба да се појаве до краја године, а осталих 165 цркава треба да буде изграђено у току 2011. године.
Истина, и то ће бити недовољно. Јер ако се оријентишемо на статистику крштења у Москви, у главном граду потребно је бар 600 нових цркава.
- Извор
- Глас Русије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »