Међународни парк на Чукотки и Аљаски направиће Русија и САД
Москва и Вашингтон покренули су први у историји билатералних односа заједнички еколошки мегапројекат. То ће бити међународни природни парк Берингија на територији Источне Чукотке и Аљаске.
Да се формира парк Бериншко наслеђе још у јуну 1990. године договорили су се Михаил Горбачов и Џорџ Буш старији. А сада су актуелни председници решили да реанимирају идеју од пре 20 година. Препород пројекта говори о здравим односима између савремене Русије и САД, уверен је Владимир Батјук из Института за САД и Канаду РАН.
То сведочи да се руско-америчка сарадња у Арктику развија у целини успешно, конструктивно. Стране полазе од тога да односе треба развијати у форми дијалога и да се тако реше сва настала питања.
Сада пројекат отварања парка пролази фазу међуресорног усаглашавања у Русији и САД, која ће можда бити готова до краја године. Међутим друштвене организације унапред одобравају идеју заједничког националног парка на територији Чукотке и Аљаске. Тамо ће моћи да стартују мониторинг програми заједнички са САД за праћење промена у животној средини. Пројекат ће доприносити очувању јединственог екосистема региона, између осталог морских сисара, медведа, ретких врста колонијалних птица, каже координатор програма за биодиверзитет Светског фонда дивље природе Русије Владимир Кревер.
Још 1988. године Генерална скупштина међународног савеза за очување дивље природе признала је посебан статус региона Беринговог мореуза као ризнице од светског значаја. Нажалост, данашња територија парка и његов статус нису осигуравали довољну заштиту ове територије од будућег привредног освајања, због актуелног законодавства о посебно заштићеним природним територијама. Зато је још 2001. године била усвојена одлука да се прирпеми пројекат формирања националног парка.
Стварање овог парка је услов великог руско-америчког пројекта. На данашњи дан природно-етнички парк Берингија на Чукотки има регионални статус.
Пракса формирања заједничких паркова између Русије и суседних држава већ постоји, има три овакве територије. То је трансгранични резерват са Кином на језеру Ханка, где покушавају да очувају јединствену флору и фауну мочвара, резерват Даурија направљен са Кином и Монголијом, углавном ради очувања места где се гнезде птице, као и руско-фински резерват Дружба, где расту ретке врсте дрвећа.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »