BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тешановић: Надам се да грађани неће дозволити да поново буду преварени

Тешановић: Надам се да грађани неће дозволити да поново буду преварени
29.08.2010. год.
Досадашња улагања у источни дио Републике Српске су апсолутно недовољна, а могла су бити много већа, с обзиром да је заједно са  приватизацијом “Телекома Српске“  за предходне четири године у Буџет РС прикупљено око 7,5 милијарди КМ,  које је актуелна власт распоређивала буџетским корисницима и у разне пројекте, тврди Зоран Тешановић, члан Главног одбора ПДП-а и носилац листе ове партије за Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ у изборној јединици број три.  

У последње вријеме Вашим иступима у јавности веома оштро сте критиковали актуелну власт у Српској због  запостављања источног дијела Републике Српске. Које су Ваше највеће замјерке у том погледу?
 

Критике које сам упућивао актуелној власти у РС су дошле као мој одговор на јавне иступе појединих представника  актуелне власти који живе овдје и који су се хвалили силним улагањима у источни дио РС. Свакоме ко живи овдје и ко је имао прилику да путује западно од Бијељине према Бањој Луци,  више је него очигледно да се западни дио убрзано развија, да сваког дана ничу велелепни објекти, док је овдје сваки раст и развој већ одавно стао. Потпуно је јасно да је однос актуелне власти према источном дијелу Српске апсолутно неравноправан, а она то сада покушава да сакрије, убјеђујући нас како нам је добро  само ми то још незнамо.
Средства из Буџета, која су предвиђена за спорт, културу, подршку привреди, пољопривреди, за здравство и друге области неравномјерно се распоређују.  Довољно је само доћи у болницу „Касиндо“ и видјети у каквим условима ради  ова здравствена установа. Она  је у горем  стање данас,  него што је била у току ратних дешавања. Да ли то заслужују људи који су стварали ову Републику?
Подсјетити ћу Вас да је пред изборе 2006. године  Министар здравља Ранко Шкрбић обећао 30 милиона КМ за изградњу новог објекта у болници „Касиндо“, и наравно то актуелна власт није реализовала. Ја ни тада нисам вјеровао тим обећањима, али је очигледно он убједио велики број грађана који су СНСД-у дали подршку на изборима. Међутим да трагедија буде већа, ова власт  није уложила ни минимум напора који је био потребан да би се реализовала  помоћ коју је Влада Грчке одобрила „Касиндолу“ још 2006 године.  Управо оне болнице чија је реконструкција започета 1999. године и тада је ова иста власт  средства која су била намјењена за ову болнице 2000. године преусмјерила  за изградњу спортске дворане  у Лакташима.
 
Због чега мислите да Влада РС не улаже у источни дио РС?

  Има више разлога, ја ћу истаћи два најважнија, прво је  незаинтересованост СНСД-а за дио РС који има малу  гласачку популацију, а познато је да је највећи дио гласача у великим центрима у РС и водећи се искључиво интересом да остану на власти због властитих интереса, улажу у те дијелове РС. Други разлог је  политичке  природе, односно политичка припадност општинских власти у овом дијелу Српске, јер како би могли другачије објаснити чињеницу да Влада општинама Пале, Источно Ново Сарајево, Источна Илиџа  није одобрила средстава Инвестиционо развојне банке (ИРБ) намјењена за кредитирање, а која су тражена за важне пројекте као што је завршетак спортске дворане у Источном Новом Сарајеву и Палама, већ их је упутила на комерцијалне банке.  Познато је да је општина Приједор недавно добилао 5 милиона КМ  неповратних средстава из Буџета РС, а такође по разним основама Влада је у Бањалуци и Лакташима финансирала на десетине милиона КМ.
Посебан је проблем начин  располагања тим средстава, а што смо могли видjeти из извјештаја Главне службе за ревизију јавног сектора. Велики је списак сличних аргумената који јасно показује како је овај дио запостављен од стране актуелне власти, и сигуран сам да то и грађани виде и препознају и да неће дозволити да поново буду заварани  обећањима која поново неће бити испуњена.
 
Која то обећања из 2006. године СНСД није испунио?

 
Лакше би ми било одговорити да сте ме питали шта је Влада урадила од обећаног то би вам рекао у пар ријечи. Сви се још увијек сјећамо силних обећања из предизборне кампање СНСД-а 2006 године, нових инвестиција, нових радних мјеста, аеродрома, аутопутева, болница итд. У пракси Влада је радила потпуно другачије, улагали су у зграду Владе у административне објекте у све ону у шта се не улаже у годинама рецесије. Међутим, посебан проблем јесу катастрофални потези Владе као што је Уговор са Штрабагом или Уговор који је потписан са Чешком електропривредом (ЧЕЗ) о инвестирању у РиТЕ „Гацко“ , након чега је исти пропао а одштетни захтјев ЧЕЗ износи 60 милиона евра, па ће у случају негативног рјешења по РС, грађани скупо платити овај авантуризам. Овакав неодговоран однос Владе оставља Херцеговину без привредног развоја, умјесто обећаних инвестиција и смањења незапослости.  Влада је такође обећавала изградњу аеродрома у Требињу, али ни од тога није било ништа, а познато је да је то овај град у РС нема аутобуску станицу.
О свим неиспуњенимобећањима СНСД-а грађани знају пуно више од мене, јер ја ни тада нисам придавао значај свим тим обећањима, јер сам знао да су за циљ имали освајање власти.
 
Какав је однос Владе РС према привредним субјектима у источном дијелу Српске?

  Могу слободно рећи да су привредни субјекти у овом дијелу Српске остављени  на милост и немилост вјетровима окрутног тржишта и тешке економске кризе.  Док се Влада хвали стратешким планирањем и мјерама за превазилажење економске кризе, предузећа која би уз подршку Владе могла да раде пуном паром грцају у проблемима. Најбољи примјер којим могу илистровати ово јесу два предузећа у Источном Сарајеву.  Енергоинвестов погон за производњу висконапонских прекидача и трансформатора, (РАОП) који би могао да храни ову општину, са својих близу 400 радника живи у потпуној неизвјесности за своју будућност. Влада је 2009 године оцијенила позитивном реализацију Уговора о приватизацији овога предузећа из времена Владе  премијера Букејловића, иако је потпуно јасно да нови власник није испунио скоро ни једну од уговорених обавеза. То не би ни био проблем да је Влада дала подршку том предузећу и усмјерила јавна електродистибутивна предузећа да набављају опрему у овој фабрици. Напротив иста та Влада дала је предност једној трговачкој фирми из Лакташа у односу на РАОП, па се сада у наше електричне системе уграђује страна увозна, ништа квалитетнија, али зато знатно скупља опрема. Такође Влада ништа није  учинила ни по  питању рјешавања проблема у предузећу  ФАМОС из Источног Сарајева и статуса радника овог предузећа које је у  власништву Српске, и које такође има озбиљне пословне могућности.  А умјесто улагања у ова, Влада је уложила 7 милиона КМ у  „Нову Романију“, која су дијелом потрошена на плате а највећим дијелом на врло сумњив начин, јер још нема извјештаја о утрошку, а фабрика опет ради са минималним капацитетом.  Другачије не можемо оцјенити њихов однос,  када се и  не сјећамо да је Министар привреде, енергетике и развоја Слободан Пухалац посјетио било које предузећа у источном дијелу РС у своме мандату.  

Ипак не можете оспорити да је успостављен Фонд за развој источног дијела  Републике Српске и да је путем овога фонда финансирано доста пројеката?


Грађане желим да потсјетим да је иницијатива за оснивање овога фонда потекла од ПДП-а у јуну 2006 године. Тај концепт се увелико разликује од овога што данас имамо, наиме треба знати да фонд за развој источног дијела РС има само једног запосленога и то директора. Овај млади човјек сигурно даје све од себе да овај посао ради максимално коректно, али постављам питање, шта може учинити један човјек сам? Питам Владу зашто овај фонд нема у  Источном Сарајеву снажан тим стручњака који  би требали да пруже комплетну подршку привреди и привредницима, у погледу информисања о могућностима финансирања, подршке предузећима у процесу успостављања и рјешавања проблема, као и праћења реализације кредита, па зар и «Фонд за развој истока РС» мора да буде експозитура Бањалучке дирекције ИРБ?
Ево и из овога је поптуно јасно да СНСД нема повјерења у кадрове на истоку Српске, а сви знамо да то није питање учтивости него интереса владајуће коалиције. Посебна прича  јесу афере у ИРБ-а у вези са директорима и појединим службеницима. Кадровска политика СНСД-а према источном дијелу РС је недопустива и понижавајућа.
 
Како мислите да је та кадровска политика недопустива и понижавајућа?  

Па из претходног требало би да Вам буде јасно, али ако желите даћу Вам још неколико примјера из којих се види да је СНСД-у најважнији критериј за именовање директора јавних предузећа партијска подобност и родбинске везе. Директор  „Електропривреде Републике Српске“ је из Бања Луке, и сваке седмице долази на посао у Требиње, директор РиТЕ „Гацко“ је доведен из Београда, а Олимпијским центром „Јахорина“ такође управља Борислав Бијелић из Бањалуке, човјек који је због криминала смјењен са мјеста Предсједника комисије за ревизију приватизације РС. За директора „Шуме Републике Српске“ именован је човјек из Српца, гдје шуме готово и нема, а познато нам је како данас и ово предузеће послује.  Па да ли могуће да у источном дијелу Републике Српске, нема стручних и способних људи који могу да руговоде овим предузећима? Кардровску политика у општинским комуналним предузећима такође је била у  надлежности  Влада РС, што је било уведено у овом мандату са циљем запошљавања партијских кадрова, без обзира на стручност и способност.
 
Поменули сте родбинске везе?  

Стојим иза тога, а познато је то и великом броју грађана, али ја не желим овдје да причам о именима и појединцима. Ја говорим о лошем односу и лошој политици.
 
Како коментариште да поред свега што сте навели, СНСД и на наредним изборима очекује значајну подршку грађана?
 
СНСД убрзано губи повјерење грађана, и покушавају да прикрију све своје пропусте говорећи како су обећани пројекти само одложени и да ће накнадно бити реализовани. Као да имамо времена да живимо у нади још четири године!
Друга карта на коју они играју, како би се се одржали на власти јесте радикализација односа у договору са својим  коалиционим партнерима у ФБиХ, првенствено са Странком за БиХ. Они покушавају да се прикажу као једини спасиоци Републике Српске, а уствари таквом политиком они директно доприносе останку ОХР-а.
Народ би требао знати за ове чињенице, приликом одлучивања у октобру, али  нажалост врло тешко долази до информација које говоре о неправилностима.
 
 Како ће се грађани опредјелити на наредним изборима?  

Народна пословица каже «Народ заслужује власт онакву какву има», а моја порука је, ако је грађанима РС добро нека поново гласају за СНСД, а ако није нека изађу на изборе у што већем броју и нека гласају за промјене.





  • Повезане теме


Коментара (10) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Непотписани споразум се фокусирао на неутралност Украјине и нудио јој безбедносне гаранције


  Руске трупе су погодиле украјинске индустријске објекте у Дњепропетровску и погодиле авион МиГ-29 на паркингу за авијацију на аеродрому Долгинцево у Дњепропетровској области. Украјинс

Постројење Генерал Динамицс у Камдену направило је бојеве главе за ракете Јавелин послате у Украјину


Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко, каже да Запад, по наређењу САД, ради на ескалацији односа са Русијом. Руски дипломата додаје да Запад на сваком кораку ради против...


Више од 40 студента на пракси у НИС-у


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА