BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тајно советско склониште за подморнице – дођите!

Тајно советско склониште  за подморнице – дођите!
28.08.2010. год.
Са одлуком да се продужи останак руске Црноморске флоте у Украјини, залив Балаклава, некада дом тајне советске подземне базе за подморнице, има шансу за нови живот.

Са одлуком да се продужи останак руске Црноморске флоте у Украјини, залив Балаклава, некада дом тајне советске подземне базе за  подморнице, има шансу за нови живот.

Једно од најживописнијих и најстаријих насеља у регији, данас привлачи хиљаде туриста сваког лета – нешто сасвим немогуће у советско доба.

Више од четири деценије, град Балаклава се није могао наћи на обичним советским мапама. Званично, место није постојало. А све због специјалног постројења усеченог  у планини, које је некада било једно од највећих тајни Советског Савеза.

Данас се зове Музеј Црноморских снага. Пре тога је било тајна база за подморнице, све до 1995. године, када је напуштена.

Постројење је настало као резултат хладног рата: након америчког нуклеарног бомбардовања Јапана 1945. године, Москва се бојала да би СССР могао бити следећа мета.

Советски Савез је почео градити подземне бункере за кључна постројења, који су оспособљени да преживе нуклеарни удар.

Пристаниште за подморнице Балаклава – или објекат ГТС-825 – је било једно од првих такве врсте.

 „Специјално именоване јединице су почеле изградњу објекта а средином 1950-их,“ казао је Владимир Миронов, водич у Балаклава музеју. „ Тешко је било пробити планину, која се налази изнад нас,  и морали су да постављају експлозив да би изградили ове дворане.“

Приоритет постројења је био поправка малих и средњих подморница. Али у случаја напада на Советски Савез, база у Балаклави се лако могла трансформисати у платформу за осветнички напад.

 „У случају нуклеарне претње, база је могла да удоми до девет подморница,“ за РТ је рекао Миронов. „Такође је имала војно одељење и бункер, где би се могло евакуисати до 3.000 људи. Поред тога, специјално крило базе је пројектовано да буде оружарница за подморнице, укључујући и оно најмоћније.“

Сада је база скоро празна, након што је, после њеног напуштања,  велики део опреме опљачкан 1990-их година.  Али, на малом монитору се  наводи  да је постројење некада било крцато оружјем – и објашњава зашто је било тако потпуно  скривено.

Данас, само неколико деценија касније,  средиште поставке чини радионица, где су се поправљала и склапала торпеда за подморнице – укључујући и нуклеарно наоружање, јако више од једног мегатона.

Након што су, раније овога лета, председници Медведев и Јанукович потписали споразум, према којем је пролонгиран останак руске Црноморске флоте у Кримеи до 2042. године, почеле су медијске шпекулације о ускрснућу Балаклава постројења.

Новине су наводиле да ће Москва инвестирати у базу – и поново је користити за поправак подморница Црноморске флоте. Кијев је демантовао такве тврдње, а директор Музеја, Александар Политов, зна зашто.

 „Постројење је изграђено за мале и средње подморнице,“ за РТ је изјавио Политов. „И изграђено је без икакиве перспективе у будућности. Од 1970-их година, Советски савез је почео производити велике подморнице, које се данас користе. Оне су много веће од оних кориштених 60-их , и једноставно не би могли стати у канале постројења.“

Од отварања 2001. године, Музеј Балаклава је посетило десетине хиљада туриста, жељних да сазнају неке тајне советске историје. Они, који су задужђени за поставку,  кажу да служи као стални подсетник на времена када је свет стајао на рубу глобалне конфронтације.



  • Извор
  • RT TV, fото: Russos/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА