BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Перм се вратио мамут

У Перм се вратио мамут
27.08.2010. год.

Проћи стазом еволуције од рађања живота на Земљи до кенозоика - доба сисара. Такву машруту посетиоцима нуди палеонтолошка изложба, отворена у уралском граду Перм. Посебна пажња, наравно, поклања се пермском периоду палеозоика - јединственом од свих периода геолошке историје наше планете који има руски назив.
 

Експозиција је приказана у бившој згради железничке станице - споменику индустријске архитектуре 19. века. Градске власти планирају да временом претворе историјску просторију у музеј, и то доприноси интересовању посетилаца: пред здањем железничке станице стоје озбиљни редови. А унутра су се сметисле праисторијске животиње и биљке. Све оне су пронађене на територији Пермског краја, зато је изложба добила назив Музеј пермских старина.
 

Четворометарска звер-гуштер као да је замрла у очекивању плена. Ништа мање застрашујући нису ни други грабљиви рептили. А поред њих су безопасне амфибије. А колекција фосила инсеката и биљака представљена на изложби била је сакупљена много раније - 20-30-тих година 20. века на налазишту Чекарда, које је чувено у свету. И попуњава се до данас: на пример, у Чекарди су нашли праисторијску бубашвабу-свица и она је постала хит изложбе, мада се први пут приказује. Уопште, изложба задивљује не само обичне посетиоце, већ и престоничке стручњаке. Руководилац московског Палеонтолошког института Алексеј Лопатин назива изложбу у Перму научном сензацијом.
 

Пермска територија је дала врло много не само руској, већ и светској палеонтологији, каже научник. И ове колекције које су сакупљене у Пермском крају, наравно, непроцењиве су.
 

600 експоната чини изложбу Музеја пермских старина, али у центру пажње публике остаје длакави мамут. И не само зато што је он највећи међу представљеним раритетима. Становници града схватају га мал те не као историјски симбол Перма. Нашла су га 1927. године деца која су се играла на обали реке и он је дуго био украс Пермског завичајног музеја. Али дошло је време када је мамуту затребала хитна рестаурација. Три године грађани нису видели свог љубимца. Мамут је отпутовао на рестаурацију у Сибир, стручњацима Новосибирског музеја природне историје.
 

Између осталог, паленотолози се не плаше да рестауришу раритете савременим материјалима. Приликом реконструкције скелета фосилских животиња то се сматра нормалним. Тако да се праисторијски мамут вратио у завичај, Перм, као нов.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА