BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нема спремности да се рушитељи пронађу

Нема спремности да се рушитељи пронађу
22.08.2010. год.

 БAЊAЛУКA - Учестали напади на вјерске објекте Српске православне цркве у БиХ показују да још увијек постоје деструктивне политичке снаге, које ништа не чине на томе да се они који су уништавали и који поново нападају имовину православне цркве, нађу пред лицем правде.

 
Рекао је ово за "Глас Српске" предсједавајући Клуба Срба у Вијећу народа РС Сташа Кошарац, коментаришући недавне нападе на православне цркве у општинама Ново Сарајево и Купрес.

Рјешавање овог проблема, према његовим ријечима, онемогућава недостатак спремности, воље и храбрости институција ФБиХ да одговорна лица приведу и у складу за законом казне.

- Проблем у БиХ је примитиван однос бошњачке политичке елите према имовини Српске православне цркве, прије свега у Сарајеву. Једино СПЦ није враћена имовина у односу на остале вјерске заједнице. Не постоји ни воља, ни став федералних политичара да то питање ставе на дневни ред пред институције - истакао је Кошарац.
Секретар Митрополије дабробосанске ђакон Митар Танасић истакао је да су потребни конкретни потези оних који треба да се брину за безбједност, "не само цркава, него и наших вјерника - јер ако нема вјерника, нема ни цркве".

- И посљедњи напади су порука људима који би жељели да се врате да нису добродошли. Они који би жељели да се врате, када виде да се овакве ствари дешавају у нашим храмовима, врло лако одустају од својих намјера - истакао је ђакон Танасић.
Према подацима које је навео Кошарац, у току рата на простору БиХ уништено је 212 цркава, а 367 вјерских објеката је девастирано. Ови подаци, додао је, иду у прилог чињеници да је било системски осмишљавано уништавање свега што је православно у БиХ.

Према његовим ријечима, улагања у вјерске објекте Српске православне цркве у ФБиХ данас су минорна.

- Добро знамо да је РС издвојила значајан дио средстава за вјерске објекте исламске заједнице, док ФБиХ за СПЦ издваја најмање - закључио је Кошарац.

Иако је рат одавно завршен, напади на вјерске објекте Српске православне цркве широм БиХ нису ријеткост. Одговорни за те нападе никада нису одговарали, а углавном нису ни пронађени.


Порушене цркве
 
Кошарац је подсјетио да је током рата у БиХ највећу штету претрпјела Зворничко-тузланска епархија у којој је порушено 38, а оштећено 68 цркава, док је уништен 31 парохијски дом и црквена здања.
 
У Дабробосанској митрополији порушене су 23 цркве, док је 13 цркава и 11 парохијских домова и осталих црквених здања уништено. Уништено је и 26 цркава у Бихаћко-петровачкој и 36 у Захумско-херцеговачкој епархији. У ове двије епархије оштећено је 96 цркава, док су уништена 24 парохијска дома и остала црквена здања.


  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА