BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Српска резолуција 9. септембра

Српска резолуција 9. септембра
22.08.2010. год.
Либијац Али Трики, председавајући Генералне скупштине Уједињених нација, заказао седницу. О другим резолуцијама моћи ће да се гласа тек уколико наш документ буде одбачен
 
 
РЕЗОЛУЦИЈА Србије, обелодањена 28. јула, којом се тражи да Генерална скупштина Уједињених нација заузме политички став о мишљењу Међународног суда правде поводом насилног проглашења независности Косова, наћи ће се на дневном реду 64. заседања ГС 9. септембра, сазнају „Новости“ из дипломатских кругова у Њујорку.
 
„Новостима“ је, такође, потврђено да наша резолуција неће бити једина тачка заседања ГС тог дана. Председавајући ГС, Либијац Али Трики, уврстио је у дневни ред још неколико тачака.
 
Резолуција Србије, подсетимо, наводи да једностране сецесије нису прихватљиве, што је један од кључних елемената међународног права, и позива обе стране да своја нерешена питања реше дијалогом, а међу најважнијим је статус КиМ.
 
Није било мало оних у Србији који су одмах оценили да је наша резолуција „мека“ и да ће исход гласања бити поражавајући. Владало је уверење да ће, пре свега Америка, а потом и Европска унија, обе љуте што је Србија самостално и без договора изашла са својом резолуцијом, приволети много земаља на брзо признавање самосталности Косова.

 
Ипак, упорност српских званичника донела је одређене резултате. Од хашког мишљења, 22. јула, до данас, ниједна земља није приложила свој глас за тобожњу нову државу! Иако се због великих притисака може десити да дође до неких нових признања, то ће, по свему судећи, бити далеко од тријумфално најављиваних 30 до 50 држава расположених да Косово признају за државу.
 
Непрецизне правне формулације десеточлане хашке пороте, њихове двосмислице и неутемељености, изазвале су, после детаљног читања 44 странице текста, другачија тумачења. Оно што су најавиле прве агенцијске вести и кајрони на телевизијама Би-Би-Си, Си-Ен-Ен и других кућа, спремних на такву „продају“ информација, није била права истина.
 
Тада се, такође, веома приговарало да је Србија непотребно прва истрчала са подношењем резолуције и да то не доноси никоме предност. Сада се, наиме, тумачи да тај први потез, то „отварање“ у врло деликатној дипломатској партији шаха која ће се играти на Ист Риверу, доноси одређене процедурално-организационе предности. Јер, извесно је, прво се мора гласати о нашој резолуцији, а потом, евентуално, ако српска буде одбачена, и о другим.
 
Расте број аналитичара и у Њујорку и у Бриселу који сада са много више реалности и опреза говоре о српској резолуцији и исходу гласања о њој. У крајњој линији, без обзира на исход, Србија, чак и у варијанти да наша резолуција буде одбачена, није дипломатски много изгубила.
 
Наредних дана, до саме Генералне скупштине УН, а и на њој, могуће су и друге комбинације, па и изненађења. Могуће је да, на крају, не буде ни победника ни пораженог. И да даљи пут буде оно што Србија тражи као једини реални излаз - преговори.
 
НОВИ ПРЕДСЕДНИК
 
ФУНКЦИЈУ председавајућег следећег, 65. редовног годишњег заседања Генералне скупштине УН, које почиње 20. септембра, на самој седници, од Либијца Али Трикија преузеће некадашњи шеф швајцарске државе Јозеф Дајс. Он је у јуну изабран за новог председника и његов мандат трајаће наредних годину дана, до септембра 2011. Функција председника ГС је ротирајућа између географских области, а ове године је дошао ред на Запдну Европу да обезбеди председника тог тела.


  • Извор
  • Новости
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА