Цивилна атомска енергетика под контролом МАГАТЕ
Пуштање атомске централе у иранском Бушеру у рад важан је догађај који потврђује да Русија поштује своје обавезе пред партнерима и норме међународног права. Ове речи стоје у реферату руководиоца Росатома Сергеја Киријенка председнику владе Владимиру Путину уочи физичког пуштања у рад атомске централе, што ће бити обављено 21. августа.
Сергеј Киријенко је подвукао да је изградња атомске централе у Бушеру велики међународни пројекат, мада кључна улога у његовој реализацији припада Русији. 21. августа ће бити отпечаћени контејнери са горивом, испорученог у Бушер пре годину дана, а затим ће бити изнети из складишта у енергетски блок. Самим тим ће бити означен старт рада централе. Капацитет енергетског блока ће изнети хиљаду мегавата.
Овај пројекат има дугу историју. Изградња атомске централе је започела још 1974. године и били су ангажовани стручњаци немачке компаније Сименс. Ипак када је у Ирану победила Исламска револуција, Немачка је замрзла сарадњу са иранским партнерима. Она се придружила ембаргу САД на испоруке технолошке опреме Ирану. Обнова изградње централе започела је тек 1995. године. Тада је био потписан уговор између руског Атомстројекспорта и Организације за атомску енергетику Исламске републике Иран. Према документу, Русија је учествовала у изградњи првог блока централе. Осим тога, био је постигнут договор о испорукама једног реактора на атомску централу, горива за њега и обуци иранских стручњака. а три године касније стране су се договориле да ће Русија у потпуности завршити изградњу централе.
У иранском Бушеру још једном су демонстриране могућности атомске енергетике Русије, подвукла је специјално за Глас Русије секретар за штампу Атомстројекспорта Олга Циљова.
Атомкска централа Бушер је јединствени објекат, који нема аналога у свету. Компанији Атомстројекспорт не само да је пошло за руком да интегрише руску опрему у грађевински део, изведен по немачком пројекту, већ и да искористи за грађење атомске централе око 12 хиљада тона већ довезене немачке опреме. Пројектанти су морали да разраде и примене читав низ оригиналних техничких идеја како би адаптирали руске технологије за већ постојеће капацитете.
Још једном да истакнемо да се изградња атомске централе у Ирану вршила уз беспрекорно поштовање норми међународног права и под строгом контролом МАГАТЕ. Фактички, реализација овог пројекта је показала да свака земља у свету има право да користи атомску енергијуу цивилне сврхе уколико је рад у том правцу транспарентан и под контролом овлашћених међународних организација. По речима руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова, атомска централа у Бушеру је постала сидро које држи Иран у режиму нераспростирања оружја за масовно уништење.
За сада није јасно какав став ће надаље заузимати иранско руководство по питању сопственог обогаћивања уранијума, које изазива у свету посебну забринутост. Ипак већ данас се може констатовати: пројекат отвара пред земљом сасвим јасне перспективе да уђе у низ земаља са развијеном цивилном атомском енергетиком. И сарадња са Русијом ће томе само доприносити јер експерти исте те МАГАТЕ руске рекаторе су прогласили једним од најпоузданијих у свету.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...
СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
Остале новости из рубрике »