Бушер као узор сарадње са Ираном
Важним сидром које држи Иран у режиму нераспростирања нуклеарног наоружања назвао је Бушерску атомску централу министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
Пуштање централе у рад планирано је за 21. август. Тог дана треба да започне довожење нуклеарног горива из складишта у централи у њен енергетски блок. После тога ће се енергетски блок званично сматрати нуклеарним уређајем. То значи да су пробе свих система блока који су изградили руски стручњаци завршене, и он ће физички бити покренут. При томе пуњење касета са нуклеарним горивом вршиће руски и иранских стручњаци под контролом МАГАТЕ.
Шеф руске дипломатије уверен је да атомска централа у Бушеру представља за Иран важан фактор одвраћања у нуклеарној сфери. Пројекат се реализује под потпуном контролом МАГАТЕ и у потпуности је заштићен од свих ризика, везаних за распростирање нуклеарног наоружања. Руски министар иностраних послова подвукао је да ову оцену деле сви руководиоци западних земаља. Упоредо са тим сам предмет сарадње тешко да ће престати да буде предмет шпекулација, без обзира на његову беспрекорност са тачке гледишта међународног права.
Раније је представник америчке администрације Марк Тонер подвукао да влада САД признаје да је изградња атомске централе у Бушеру пројекат цивилне нуклеарне енергетике. Он је такође приметио да овај пројекат доказује да Иранцима нису потребни сопствени објекти за обогаћивање уранијума ради производње електричне енергије.
Сам Иран сматра другачије. Председник комитета за националну безбедност и спољну политику меџлиса Алаедин Боруџерди одговорио је на изјаве представника америчке администрације тиме да ће Иран под било којим околностима наставити рад на обогаћивању уранијума.
Ситуацију коментарише познати експерт за Исток, професор Владимир Сажин.
Господин Боруџерди мотивише своју изјаву тиме да ће према уговорним обавезама према Ирану, Русија осигурати горивом само Бушерску атомску централу. Међутим, у складу са дугорочним програмом развоја националне атомске енергетике, Иран планира опремање 20 енергетских блокова, попут бушерског, у циљу производње 20 хиљада мегавата енергије. Такав задатак парламент је поставио пред владу. За ове енергетске блокове такође ће бити потребно гориво, подвукао је Боруџерди.
При томе, по мишљењу Владимира Сажина, Иран неће моћи да реализује у пракси свој амбициозни програм и да самостално осигура гориво за 20 планираних енергетских блокова. Са друге стране, тежња Ирана да обогаћује уранијум јача забирнутост у свету и повећава политичку напетост око његовог нуклеарног програма.
Међутим, сасвим јасан пројекат у Бушеру са тачке гледишта међународне заједнице већ сада чини Иран чланом престижног клуба земаља које се баве развојем нуклеарне енергетике у цивилне сврхе.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »