За кога нема места у Великој Еропи?
Прво кратко саопштење које се појавило у француским медијима. На југозападу земље, код Бордоа, паралисана је једна од главних аутострада. Како се испоставило, блокирали су је својим камионима цигани, чији је табор, као и још десетине таквих, био ликвидиран по одлуци председника Николе Саркозија. То је рат, кажу новинари и правобраниоци. У Јелисејском дворцу са њима се, у суштини, не споре.
Разуме се, отворена реч „рат" у владиним круговима се не изговара. Али, судећи по оштрини изјава које су се чуле из уста самог Саркозија, па и његових министара, власт је спремна на најодлучнија дејства. Одлучно је расположена између осталог и друга страна, против које су та дејства усмерена. Реч је о томе да до октобра у земљи треба да буде уклоњено до 300 нелегалних циганских табора - укупно у Француској их има пко 600. Осим тога, сарадници пореске инспекције ће спровести у таборима масовне провере.
Власти су се определиле на ове мере после недавних погрома у градићу Сент-Ењјан, које су приредили углавном предтавници локалне циганске заједнице. Немири су започели пошто је жандарм пуцао на циганског младића, који је покушао да у свом аутомобилу пробије полцијску барикаду. По изјави министра унутрашњих послова Бриса Ортефјоа, Цигани, који крше закон, биће хитно депортовани, пре свега у Румунију и Бугарску. Како је изјавио Никола Саркози, закони Француске делују за све људе који се налазе на територији земље, измеђуосталог и за номаде.
По подацима штампе, 95% њих, или 380 хиљада су грађани Француске. Тако да Саркозијева претња о томе да ће они бити лишени држављанства или протерани изазива код правника недоумицу. Тешко је спорити са тим да су циганска насеља у Француској постала расадници уличног криминала. Али по речима опозиције, власти Француске обећавају да ће уредити легалне кампове Цигана већ током 20 година, али чине врло мало. А у истој тој Бугарској, која је од недавно члан Велике Европе, 70% Цигана нема посао. И о некаквим реалним програмима њихове интеграције у друштво за сада нема речи. Тако да их на даља путовања гони не само чувена номадска звезда, већ и најобичнија беда.
Проблем Цигана је акутан и у другим земљама ЕУ. Ево шта каже Корнелија Ернст, посланик Европског парламента из немачке партије Леви:
Сматрам да се током векова увржила предрасуда против њих. Европи још предстоји да решава овај многостран проблем. А треба почети са скидања завесе ћутања. Тренутно се у Европском парламенту припрема реферат који треба да допринесе усвајању конкретних мера за побољшање ситуације Рома.
Сваки талас проширења ЕУ праћен је обично разматрањима о гостопримству великог европског дома. У Европи има места за све, говори се сваки пут. Испада да нема за све. Али показивати врата непожељнима вероватно није најбољи излаз.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »