Сајано-Шушенска: годину дана после хаварије
Невиђени притисак воде која је нагрнула у машинску салу Сајано-Шушенске хидроцентрале 17. августа прошле године, ломио је преграде и стубове као шибице. Хидроцентрала, срачуната на директни удар атомске бомбе, није издржала јарост побеснеле стихије. Вода која је продрла у салу уништила је три хидроагрегата, оштетила преосталих 7.
Ток не само да је разнео половину највеће руске хидроцентрале, већ је однео и 75 људских живота. Катастрофа је избалица из строја најснажнију централу у Русији. Сајано-Шушенска је била унета у Гинисову књигу рекорда као хидротехнички објекат који није имао у тренутку отварања аналога. Без обзира на то што се живот делио на „до“ и „после“ хаварије, људи су нашли у себи снаге не само да живе, већ и да обнављају ситауцију.
Првобитно су разарања била таква да је по оценама експерата на ремонт требало да оде најмање 4 године. Ипак човекова упорност не зна за границе, убеђена је секретар за штампу компаније Рус-Хидро Јелена Вишњакова. Уклонили смо рушевине и обновили термичку контуру сале. И у року од годину дана била су постављена под оптерећење три хидроагрегата. Не по плану, већ много пре рока. То, наравно, није још увек победа, али је врло велико достигнуће. Првог јуна смо завршили изградњу прве линије обалског одвода сувишне воде. И то је такође својеврсна победа, зато што омогућава да се повећа поузданост бране и саме централе. Година која је протекла од трагедије била је врло тешка за све. Али нико није остао по страни од туђе несреће, сећа се Јелена Вишњакова.
Од првог дана хаварије био је покренут обухватни систем помоћи свим пострадалима и рођацима погинулих. На то је било усмерено око 300 милиона рубаља само од РусГидра и око сто милиона од осигуравајућих компанија и владе Хакасије. Врло велики обим је био сакупљен на рачуне добротворних организација. Енергетичари су јединствена професија. Зато су око 70-80 милиона рубаља сакупиле наше колеге. Породицама погинулих и пострадалих помагало се на све потребне начине, каже Вишњакова. Ако је био потребан стан, купљен је стан. Деца до пунолетства ће добијати компензацију за губитак храниоца. Студенти ће се школовати бесплатно или ће им се надокнадити трошкови за школовање. И мада се живот наставља, сећање на погинуле не бледи. На дан годишњице њихови рођаци и пријатељи су се окупили на богослужење у новој капели на територији централе, а затим су се упутили у насеље енергетичара Чеомушки, на гробље, где је сахрањено свих 75 људи, на освећење и отварање још једне капеле. Фотографије свих жртава катастрофе су изложене у локалном Дворцу културе Енергетичар. А на степеницама капела горе свеће. Овај дан за све становнике насеља Черомушки заувек ће бити дан сећања.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »