BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Одлука суда у Стразбуру мора бити проведена

Одлука суда у Стразбуру мора бити проведена
18.08.2010. год.

Предсједник Републике Српске Рајко Кузмановић изјавио је да се одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру морају извршавати, те да у том смислу, нема начина да власти Федерације БиХ избјегну да проведу пресуду овог суда у "случају Ђокић".   

Званичници РС јединствени у ставу да се одлуке Европског суда морају извршавати.РС у односу на ФБиХ готово стопроцентно вратила имовину

"Да су власти Федерације учиниле исто и поштивале право на имовину свих грађана, данас не би били у проблемима", рекао је Кузмановић Срни, реагујући на изјаву премијера ФБиХ Мустафе Мујезиновића да би било непроводиво одлуку Суда у Стразбуру у "случају Ђокић" примијенити на бар хиљаду станова који су прије рата били у власништву Срба.

Предсједник РС увјерен је да европске институције неће толерисати овакво понашање и очекује да утичу на представнике власти ФБиХ да испоштују одлуку Европског суда за људска права.

"Премијеру Мујезиновићу, било би много боље да тражи начине да поступи у складу са одлуком суда, а не да даје изјаве које су супротне праву и правди и Европској конвецији о људским правима и слободама", сматра Кузмановић.


РАДМАНОВИЋ: ОДЛУКА СУДА У СТРАЗБУРУ МОРА БИТИ ПРОВЕДЕНА

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић изјавио је да ће одлука Суда у Стразбуру о становима Срба у ФБиХ морати да буде проведена.

Радмановић је оцијенио да је став премијера ФБиХ Мустафе Мујезиновића о непроводивости те одлуке дио политике која се води од рата, која је антидејтонска, противна међународном праву и супротстављена суду у Стразбуру.

"Мујезиновићев изјава грозан је примјер у 21. вијеку како човјек мисли да се рјешавају питања и како се ускраћују права људима који то имају по одлуци Суда у Стразбуру. Ипак, он или неки други који ће доћи послије њега, мораће реализовати ту одлуку. Можете мислити када би се неко из РС тако понашао, какве би биле реакције, поготово међународних званичника", рекао је Радмановић.

Он је истакао да до оваквог проблема са становима Срба није требало ни да дође, додајући да се на овом примјеру показује различит приступ у БиХ, јер је РС испунила своје обавезе у вези са враћањем имовине.

"За њих Дејтон није ништа, они су себи узели за право да га не извршавају, да крше људска права, етикетирају људе, дијеле их, и низ других ствари. Читав поратни период, а то је већ 15 година, политичке структуре у Сарајеву не проводе Дејтонски мировни споразум, раде отворено против Европске конвенције о људским правима, иако се на неким другим примјерима позивају на њих и ово је један од тих бројних случајева", упозирио је Радмановић.


РАДОЈИЧИЋ: МОГЛО БИ ДОЋИ ДО ИЗОЛАЦИЈЕ ЦИЈЕЛЕ ЗЕМЉЕ

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић упозорио је да би евентуална одлука Владе Федерације БиХ да не изврши одлуку Европског суда за људска права у случају "Ђокић" могла да произведе исте или чак веће посљедице него предмет "Сејдић и Финци" и да би могло доћи до међународне изолације читаве земље.

Радојичић је изјаву премијера Федерације БиХ Мустафе Мујезиновића да је "непроводива" одлука Суда у Стразбуру у случају "Ђокић" оцијенио као неправичну, исполитизовану и дискриминаторску.

"Надам се да су то ријечи које су изговорене у жару предизборне кампање са жељом да се добију гласови у ФБиХ, а не са стварном одлуком и стварном намјером федералног премијера, јер би то изазвало у неким наредним мјесецима посљедице по читаву БиХ", рекао је Радојичић за Срну.

Он је додао да је ријеч о крајње необичној изјави којом предсједик једне владе практично одбија извршење пресуде Суда у Стразбуру, додајући да се у БиХ већ дешавало неколико различитих случајева који су се односили на овај суд.

Радојичић је навео случај исплате пензија лицима из РС која су то право остварила у ФБиХ, гдје већ има појединачних жалби упућених према Стразбуру, док је у случају "Карановић" пресуђено да ФБиХ мора исплатити пензије зарађене у том ентитету.

Он је напоменуо да је ријеч о око 30.000 случајева који би, прије или касније, у појединачним жалбама требали добити ФБиХ, а да су ту и питања старе девизне штедње и војних станова.

Он је појаснио да у случају одбијања провођења пресуде Комитет министара Савјета Европе може да одлучи да се "иде према неким санкцијама", а онда би БиХ због такве одлуке ентитетске владе могле да се нађу под ударом Савјета Европе у истој равни као што је и извршавање пресуде везане за Устав БиХ.

"Дакле, таква одлука могла би да произведе исте посљедице, или чак и веће, да дође до међународне изолације читаве земље", закључио је Радојичић.


ФБиХ МОРА ПРОВЕСТИ ОДЛУКУ СУДА У СТРАЗБУРУ

Члан Делегације Парламентарне скупштине БиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе Младен Иванић изјавио је да Федерација БиХ неће имати могућности да одбије одлуку Европског суда за људска права у Стразбуру у случају "Ђокић" и да ће морати да је проведе, јер је цијена њеног игнорисања огромна.

"Европске институције неће такво понашање толерисати. То би могло да доведе до потпуне суспензије у Савјету Европе и сасвим сам сигуран да ће федерални премијер Мустафа Мујезиновић и други `Мујезиновићи` такву одлуку морати да проведу и то веома брзо", изјавио је Иванић за Срну.

Иванић сматра да је изјава предсједника Владе ФБиХ Мустафе Мујезиновића да неће провести одлуку Европског суда за људска права у Стразбуру у овом случају наставак игнорисања одлука тог суда.

"Са оваквим ставом показује се да је у ФБиХ препуно прича о Европи, али да се не поштују кључне европске институције каква је Европски суд за људска права", рекао је Иванић, подсјетивши да БиХ још није провела ни одлуку овог суда у случају "Финци и Сејдић" због ставова партија из ФБиХ, јер је Република Српска била спремна да је проведе.


OХР: ИСПУНИТИ ОБАВЕЗЕ ИЗ ОДЛУКЕ СУДА

Канцеларија високог представника у БиХ поново је апеловала на надлежне органе да у потпуности испуне обавезе које проистичу из одлуке Суда у Стразбуру у предмету "Бранимир Ђокић против БиХ" које се односе на међународне обавезе у области људских права.

Из ОХР-а наводе да у средњорочном периоду, имплементација одлуке захтијева да органи БиХ исплате надокнаду Ђокићу за одштету и трошкове, у износу од око 65.000 евра.

"Осим тога, пуне финансијске импликације ове одлуке не могу се утврдити док органи власти не изврше анализу захтјева за враћање војних станова који спадају под пресуду из Стразбура. Док се не изврши таква анализа, нема начина да се дође до броја предмета на које се односи ова одлука нити колико ће то временом коштати", одговорено је Срни из ОХР-а на питање како коментарише изјаву премијера Федерације БиХ Мустафе Мујезиновић да би било непроводиво одлуку Суда у Стразбуру у "случају Ђокић" примијенити, ни на хиљаду станова који су прије рата били у власништву Срба.

Суд за људска права у Стразбуру одлучио је да БиХ Бранимиру Ђокићу, бившем официру ЈНА, мора у року три мјесеца, од дана када пресуда постане коначна, исплатити 60.000 евра на име материјалне и 5.000 евра нематеријалне штете, као и 200 евра за трошкове, јер му није омогућено враћање стана у Сарајеву.

Премијер Федерације БиХ Мустафа Мујезиновић сматра да би било непроводиво одлуку Суда у Стразбуру у случају "Ђокић" примијенити на бар хиљаду станова који су прије рата били у власништву Срба. "Не пада нам на памет да узимамо од оних који су бранили БиХ и дајемо онима који су је нападали, по цијену било чега", рекао је Мујезиновић.
 

Видео

 



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА