Анатолиј Перминов: ГЛОНАСС - пре свега безбедност
Руски систем сателитске навигације ГЛОНАСС, аналог америчком ГПС, прорадиће по читавом свету до краја ове године. Ово је изјавио у интервјуу за Глас Русије шеф руске космичке агенције Анатолиј Перминов.
Како би ГЛОНАСС ефикасно радио у било којој тачки планете, у орбити треба да се налази најмање 24 сетелита. Сада у орбити реално делује 21 космички уређај. Надамо се да ће лансирања протећи у утврђеном року ове године и до краја децембра орбитална групација ће се састојати од 24 или више космичких уређаја, истакао је Перминов.
Шеф Роскосмоса дотакао је такође важан пројекат, као што је формирање космичког система Арктик, који треба да прати метеоролошку ситуацију и доприноси геолошком извиђању у региону.
Арктик је кухиња где се кува време за читаву Земљину куглу, посебно важна за Русију. Између осталог, то је везано с тим што ће глобално загревање дотаћи пре свега северне регионе. Ипак изнад 60-80 степена северне географске ширине не ради ни један од космичких система. Истраживање, индустријско освајање обалске зоне Арктика, експлоатација нафте и гаса, све то говори о томе да је тамо неопходан сталан рад космичких система. То сви схватају, рекао је Перминов.
Космички систем Арктик може да постане међународни пројекат. По речима Анатолија Перминова, у истом правцу раде канадски стручњаци, који су заинтересовани за сарадњу, интересовање за пројекат су изразиле Италија и низ азијских земаља.
Шеф Роскосмоса сматра да ресурс МКС ни из далека није исцрпљен. По његовом мишљењу, МКС може да функционише на орбити још бар 10 година, а неки модули и два пута дуже. У перспективи МКС може да постане космичка лука за будуће интерпланетарне експедиције, на пример на Марс. То се неће десити сутра - по мишљењу шефа Роскосмоса, на Црвену планету људи ће се упутити најраније 2030-2035. године. Мада у космичкој сфери рок од 25 година је мали. Он ће проћи за час, приметио је Анатолиј Перминов.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »