Aлбанске странке у Македонији иступиле са заједничким захтевима
Три албанске парламентарне странке у Македонији усвојиле су заједничку платформу за преговоре о формирању македонске владе, саопштила је Демократска унија за интеграцију (ДУИ).
У заједничком саопштењу ДУИ, покрета Беса и коалиције Алијанса за Албанце, тражи се, између осталог, увођење албанског као службеног језика, решавање спора око имена Македонија, отварање дебате о застави, химну и грбу Македоније, као и равномерну заступљеност Албанаца у државним структурама. Позива се и на усвајање резолуције о Собранју којом се, како се тврди, осуђује "геноцид над албанским народом у Македонији" у периоду 1912. до 1956. године, наводи Телма.
Македонска агенција МИА истиче да се у заједничком саопштењу албанских партија истиче да је документ настао "на темељима слободне и демократске воље" коју су албански гласачи изразили на ванредним парламентарним изборима 11. децембра, "духу" Охридског споразума, просперитету и дугорочној стабилности Македоније и њеној одлучности да се придружи НАТО и ЕУ. Заједничком политичком агендом три македонске партије предвиђена је реализација неколико циљева "током мандата наредне владе и/или сваког другог мандата у будућности".
Циљеви укључују и потпуну једнакост у складу са Охридским споразумом и уставом, право на равноправност језика, употребу албанског језика на свим нивоима извршне власти, поред македонског, као званичних језика у Македонији, потпуну економска једнакост кроз једнак регионални развој. Тражи се и решавање спора око имена са Грчком у складу са европском вредностима и принципима међународног права уз укључивање Албанаца у радну групу за директне преговоре са Грчком.
Странке кроз платформу, такође, позивају на формирање новог механизма, односно државне комисије за финансирање општина, и успостављање Министарства за политички систем и односе између заједница, као надлежног органа за поштовање права заједница и подстицање економског и друштвеног развоја недовољно развојених подручја. Албанске партије траже једнаку заступљеност у телима безбедносних и обавештајних служби, војски и правосудном сектору, на свим нивоима централних власти, унапређивање односа са суседима и брзу интеграција у НАТО и ЕУ.
"Уз реализацију горепоменутих циљева, пут Македоније ка пуноправном чланству у НАТО-у и отварање преговора о чланству са ЕУ ће бити одблокирани", наводи се у саопштењу.
Албански премијер Еди Рама назвао је "историјском" заједничку платформу за преговоре о формирању македонске владе. Он је на свом налогу на Фејсбуку навео да је то "историјски корак" и поручио да Албанци не преговарају због фотеља. "Тај корак представља историјски израз заједничке воље албанских странака у Македонији", рекао је Рама.
Танјуг
- Извор
- / vostok.rs
- Повезане теме
- Македонија
- Албанија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »