BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија показује нова правила игре на тржишту намирница

Русија показује нова правила игре на тржишту намирница
11.08.2010. год.
Власт признаје да род 2010. године може да изнесе само 60 милиона тона

Русија је прва од великих извозника жита открила своје прогнозе на летину 2010. године, и рекла колико је милиона тона потребно само земљи.
 

Аномална жега је уништила део рода у земљи и у будућности Русију очекују нови проблеми. Власт признаје да род 2010. године може да изнесе само 60 милиона тона. Али не треба правити апокалиптичне прогнозе. Боље је бавити се простом математиком. Значи, минимални род - 60 милиона тона. Залихе такозваног интервентног фонда - 21 милион. Чак и ако се одузму сви могући губици, ове године Русија ће имати више од 80 милиона тона жита. Оптимисти говоре, чак 90. Земљи је потребно приближно око 78 милиона тона, а значи постоје добре залихе. Па ипак Русија је увела забрану за извоз жита, како би обезбедила своје унутрашње потребе, говоре сви аналитичари. Говори и експерт у области пољопривреде Виктор Семјонов:
 

Безбедност намирница наше земље - то је главни задатак. И у томе је боље бити претерано опрезан, него дозволити неке омашке. Све су одлуке донесене да у земљи не би дошло до неких потреса са ценама за намирнице. Сигуран сам да наши извозници неће изгубити своје позиције на светским тржиштима.
 

Експерти такође говоре да забрана за извоз неће довести до некаквих макроекономских ризика за тржишни баланс у најскорије време већ ће помоћи да се смири хистерија коју започињу берзански шпекуланти, и зауставиће раст цена.
 

Шпекуланти су посебна врста људи, која се увек труди да буде макар нешто мало у предности. И овог пута су их жега на Северној полулопти и мраз на Јужној натерали да се заинтересују за пољопривреду. Шпекулантски раст цена је већ омогућио некима да добро зараде. Најуспешнији су за уложених хиљаду долара већ добили 30 хиљада. Ипак замрсила им је конце отвореност руског руководства.
 

Други аспекат - Русија је прва говорила о обезбеђењу намирница. А тога да тај пример могу да следе и други велики светски извозници, боје се само трејдери, који су се надали да скупе залихе, и продају их када цене буду биле највеће.
 

При томе су се експерти сетили идеје такозваног „житног ОПЕК-а". Ако су раније противници говорили о томе да ће учесници тог савеза диктирати целом свету своје цене, сада се прилаз променио. И ево, у британској штампи већ пишу о неопходности да се створи међународни систем, који ће регулисати однос извоза и увоза жита. Јер само такав систем може да направи да тржиште буде предвидљивије и да спаси свет од нових криза са намирницама. Управо за то да би смирила страсти, Москва је показала целом свету како стоје ствари са овогодишњом летином. Јасно је да ће само такви конкретни кораци помоћи да се реализује идеја „житног ОПЕК-а", а Русија је већ доказала да таква отвореност може да буде ефикасна.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/BugMan50/cc-by-nc/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА